„За да поправи външнополитическите си грешки, президентът Обама трябва първо да ги признае“, пише в коментарно заглавие американският вестник „Вашингтон пост“.
Изданието смята, че Барак Обама изглежда упорито решен да отхвърли извода, който мнозина извън Белия дом отдавна са направили, а именно, че оттеглянето му от Ирак и пасивността в Сирия допринесоха много за създаването на грозното чудовище, срещу което САЩ в момента са изправени в лицето на джихадистката организация „Ислямска държава“. Организацията е по-могъща, по-злонамерена и по-амбициозна от Ал Каида преди 11 септември 2001 г., предупреждава „Вашингтон пост“.
В британския вестник „Гардиън“ е публикувана статия на бившия върховен представител на ЕС в Босна и Херцеговина (2002 -2006) Пади Ашдаун, който предупреждава, че западната намеса в Ирак няма да предотврати разпадането на страната. „Това е началото на продължителен конфликт, който ще се разпростре в целия мюсюлмански свят“, смята Ашдаун и допълва, че според него става дума за началото на религиозна война между сунити и шиити.
Кризата в Близкия изток има три възможни решения, смята дипломатът. Военната намеса в Ирак според него е най-малко практичната и мъдра възможност предвид резултатите от кампаниите в Афганистан и Ирак, и съпротивата на западните общества срещу участието в нови войни.
Втората възможност е да се помогне на Ирак сам да се защити от ислямистите, което изглежда е решението, предпочитано в момента от Запада. Пади Ашдаун обаче припомня, че именно колапсът на иракската армия и липсата на ефективно правителство в Багдад са част от причините за възхода на джихадистите.
„Иракската държава едва ли ще стане ефективен инструмент за едно подкрепено от Запада усилие за да се овладее бунтът на „Ислямска държава“. Но това неизбежно ще доведе до създаването на един фактически по-голям Иран, който ще се разпростре в Ирак и до по-нататъшно разширяване на сектантското противопоставяне“, смята британският дипломат.
Третата възможност според него е да бъдат подпомогнати кюрдите, така че те да са в състояние да спрат настъплението на ислямистите на север. По този начин обаче Западът ще обслужи кюрдските амбиции за пълна независимост и ще допринесе за разпадането на Ирак и преначертаването на границите, определени със споразумението „Сайкс-Пико“ от 1916 г. в Близкия изток.
Пади Ашдаун обобщава стъпките, които трябва да предприеме Западът, за да бъде дългосрочната му стратегия в Близкия изток успешна: сближаване с Иран, по-сериозно ангажиране на Турция, по-голям натиск върху страните, които финансират ислямистите и повече решителност за постигане на споразумение между Израел и Палестина.