Kен Дилейниън и Лара Джейкс, Асошиейтед прес
Правителството на Обама се чуди как да преодолее несъответствието между все по-злокобната си оценка на заплахата от групировката „Ислямска държава“ и предприетата досега ограничена отбранителна въздушна кампания, която военни служители смятат, че няма да попречи на възхода на групировката. От месеци насам служители в администрацията са разделени по въпроса за заплахата от „Ислямска държава“, която завзе части от Сирия и настъпва към градове в Ирак. Сега, в резултат на нова разузнавателна информация за нарастващата й мощ, е на път да се оформи консенсус, че групировката представлява неприемлив терористичен риск за Съединените щати и техните съюзници.
Основният въпрос е дали президентът Барак Обама, избран с програма за прекратяване на войната в Ирак, ще се вслуша в призивите за кампания за сдържане или разгромяване на „Ислямска държава“. Това начинание би могло да доминира американската външна политика до края на мандата му. Министърът на отбраната Чък Хейгъл заяви, че групировката
представлява „заплаха за цивилизования свят“, а председателката на Комисията за разузнаването в Сената, демократката Даян Фейнстейн нарече „Ислямска държава“ „терористична армия“, която трябва да бъде разбита. Но Обама не използва подобни изрази. Той разреши провеждането на ограничена кампания на прецизни въздушни удари, предназначени да защитят бежанците и американския персонал в кюрдския регион, но не и да поразят водачите на ислямистите или логистичните им центрове.
Стратегията за унищожаване на „Ислямска държава“ не би изисквала голям брой американски сухопътни войски, но би
представлявала значителна ескалация в сравнение с досегашните въздушни операции, смятат анализатори. Тя би изисквала освен това военна операция в Западна Сирия, където в град Рака е щабът на групировката. Застъпниците на този подход твърдят, че „Ислямска държава“ трябва да бъде спряна, тъй като ще дестабилизира съюзниците на Америка в региона и в крайна сметка ще изнесе тероризъм към Европа и САЩ. Критиците на идеята призовават също толкова силно президента да не се въвлича в нова близкоизточна война, припомняйки, че годините на американско микроуправление в региона са приключили печално.
Самият Обама заяви, че САЩ „имат стратегически интерес да отблъснат“ „Ислямска държава“, но той също така настоя, че няма да изпраща американски войски отново да се бият в Ирак. Той обаче не се поколеба от използването на военна сила с конкретни цели на други места като Пакистан, Йемен и Сомалия, когато реши,че терористите там заплашват САЩ. Американски служители твърдят, че хиляди граждани на западни страни – и поне няколко десетки американци – са искали да отпътуват за Сирия, за да участват в боевете там и че някои от тях са се присъединили към „Ислямска ържава“. Главният прокурор Ерик Холдър определи смесицата от западняци и сирийци в терористичните групи като „по-плашеща от всичко, което смятам,че съм видял като главен прокурор“. Американското разузнаване смята, че някои от тези западняци сега се сражават в Ирак, казва висш представител на разузнаването, на когото не е позволено да разисква
разузнавателна информация и затова помоли за анонимност. Когато организацията „Ал Каида на Арабския полуостров“ завзе части от Южен Йемен през 2011 г., Обама увеличи прецизните въздушни удари с безпилотни самолети и подкрепи чрез специални операции йеменските военни при отблъскването на ислямистките бойци.
Смазването на „Ислямска държава“ според военни и разузнавателни анализатори би изисквало продължителна кампания от американски въздушни удари, комбинирана с подкрепена от САЩ сухопътна войска от сунитски племенни бойци -същият подход изкорени Ал Каида от сунитските племенни области в Ирак през 2008 г.
Но подобна кампания би била „много по-трудна“, отколкото в Йемен предвид това колко добре въоръжени и обучени са бойците на „Ислямска държава“, смята Питър Мансур, пенсиониран полковник от армията, който помагаше за надзора на операцията в Ирак през 2008 г.
„В момента имаме разминаване между целите и стратегията ни“, казва Мансур, който сега е преподавател в университета в Охайо. „Крайната цел е да се елиминира („Ислямска държава“), но президентът разпореди много ограничени военни действия, които не могат да постигнат тази цел.“
Генерал Мартин Демпси, председател на Съвета на началник-щабовете на въоръжените сили на САЩ, каза на форум за сигурността в Аспен, Колорадо миналия месец, че армията „подготвя стратегия с няколко варианта, която ще бъде представена на нашите избрани лидери, за това как първо да удържим, след това да разстроим и накрая да победим Ислямска държава.“
Републиканските критици на Обама се опасяват, че президентът няма да посмее да приложи такава стратегия, тъй като тя е в разрез с грешното му според тях решение да изтегли войските от Ирак. Преди две години президентът не отстъпи пред призивите на своите съветници да въоръжи с нападателни оръжия умерените бунтовници в Сирия. „Почти може да се чуе чувството за вина в гласовете на военните ни командири, участващи в това, което според тях е фундаментално несъответствие“ между заплахата и стратегията, твърди републиканският конгресмен Майк Помпио, бивш офицер от
сухопътните войски и член на комисията за разузнаване в Камарата на представителите. „Президентът Обама категорично отказва да признае, че има заплаха за Америка и да отвърне по подходящ начин.“
Бен Роудс, заместник-съветникът на Белия дом по въпросите на националната сигурност, отхвърля тази гледна точка. „Категорично смятаме, че „Ислямска държава“ представлява заплаха за гражданите и персонала от САЩ“, каза той в сряда. „Съсредоточили сме усилията си върху справянето с тази заплаха в Ирак, така че терористите да не могат да напреднат към Ербил“, столицата на Иракски Кюрдистан.
Служители в администрацията твърдят, че Белият дом е дълбоко разделен поне от началото на 2014 г. по въпроса доколко „Ислямска държава“ застрашава американците. През януари, когато ислямистките бойци превзеха западния иракски град Фалуджа, американски служители обмисляха дали да се намесят. Но според високопоставен представител на САЩ, запознат с обсъжданията, е имало съображения, че това, което се разиграва в Ирак е вътрешен спор – революция на сунитски племена срещу доминираното от шиити правителство и премиера Нури ал Малики. В резултат на това САЩ ограничи отговора си до снабдяване на иракската армия с ракети „Хелфайър“ и започна да следи движенията на бойците с безпилотни разузнавателни самолети.
Оттогава броят на бойците на „Ислямска държава“ нарасна от няколко хиляди до около 15 000 добре обучени бойци, твърдят двама висши служители на разузнаването. Мнозина от екстремистите са закалени в сражения бивши членове на елитната „Републиканска гвардия“ на Саддам Хюсейн, които са прекрасно запознати с прашния терен в Ирак и с племенните връзки, казват американските служители, които разговаряха с АП при условие за анонимност, тъй като нямат разрешение да обсъждат подобни информации.
„Ислямска държава“, от която Ал Каида се дистанцира заради несъгласие по стратегията, иска да нанесе терористичен удар срещу САЩ, за да утвърди лидерството си в джихадисткото движение, твърди Дерек Харви, бивш служител на военното разузнаване, който съветва американското централно командване. „Те планират това от известно време“, твърди той. „Просто не знаем кога ще се случи.
С БТА