Биоинженери от Харвард са разработили нова технология, наречена Organs-on-Chips, която да прави възможно извършването на тестове на лекарства, без да се провеждат опити върху животни, пише Gizmag.
Новата миниатюрна платформа и софтуер имитират механичните и молекулярните характеристики на човешките органи. Устройството с размер на малък USB стик е създадено с използване на технологии за производство на микрочипове. То се състои от пореста гъвкава мембрана, която разделя два канала в центъра му. Каналите се пълнят с живи човешки клетки и тъкани, отгледани в течност, наподобяваща средата в човешкото тяло. Микроинженеринг и автоматизация дават възможност на системата да извършва в реално време анализ на биохимични, генетични и метаболични функции посредством отделни клетки, а не цял организъм.
Целта е да се възпроизведе по автентичен начин функционирането на човешките органи. Така учени и дори клинични работници без висока квалификация биха могли да определят ефикасността и безопасността на нови лекарства, химикали и козметика, без използване на опитни животни.
Проектът е успял да събере 12 милиона долара финаниране за разработване на комерсиална версия на устройството. Екипът възнамерява да се фокусира върху дизайна, биологията и инженеринга, за да усъвършенства технологията и да създаде нови продукти за различни области на приложение. В последните десет години учените са разработили повече от десет различни вида „органи в чип“, сред които черен дроб, стомах, бъбреци и костен мозък.