Правото „да бъдеш забравен“ в интернет е цензура. То „пречи на света да има свободен достъп до надеждна информация относно някои хора и събития“, заявиха от фондацията, която управлява сайтa Уикипедия, предаде News7.
Според изпълнителния директор на фондацията Лила Третиков решението на Съда на Европейския съюз от май, което задължи сайтовете да свалят снимките и личната информация на потребителите при заявено желание, създава „интернет с дупки в паметта“.
На 13 май съдът на ЕС постанови, че хората могат да изискат премахването на неподходяща според тях или остаряла лична информация, която излиза с тяхно име при търсене в Мрежата.
Решението дойде след конкретен казус – испанец се оплака, че търпи негативи, защото Google изкарва за него линк към вестникарски материал от преди повече от 15 години, в който е описан неговият банкрут.
Google беше принуден да свали информацията, но и да публикува онлайн формуляр, който дава възможност на хората да поискат премахване на линкове от резултатите при търсене. За четири дни молбите се оказаха над 40 хил.
Подобни заявки получават и в Уикипедия, които още през май заявиха гневно, че ще публикуват всяко съобщение за премахването на линк в сайта на онлайн енциклопедията.