Забележително е как Дейвид Бениоф и Ди Би Уайс успяват да кондензират толкова много информация в лесен за поглъщане начин. Въпреки това има някои сцени, които объркват зрителите. И въпреки, че някои погрешни разбирани могат да изглеждат незначителни – това би довело до объркване на „цялата картина“, пише HBO.
Една от най-противоречивите сцени е Джейми и Церсей, които се съвкупяват върху ковчега на сина им. И въпреки, че в сериала изглеждаше доста насилствено – в книгата тази любовна сцена е желан и от двама, Церсей обгръща с крака брат си, но първоначалното й притеснение е породено от мястото.
Ако помните според разговора между Едард Старк и Крал Робърт от първи сезон, Регар Таргариен отвлича Лиана Старк, годеница на Робърт и сестра на Нед. Това се случва преди бунта на Робърт, войната която води до победата на Робърт Баратеон над клана Таргариен и възсядането му на трона. След като Лиана е отвлечена, Брандън Старк (по-големият брат на Едарс и Лиана) заминава за Кралски чертог и иска главата на принц Регар. Ерис II, известен като Лудия Крал, арестува Брандън и спътниците му, включително Елбарт Ерин, наследник на Орлово гнездо.
След арестуването на Брандън и Елбарт Крал Ерис иска бащите на двамата му пленници да дойдат в Кралски чертог, за да защитят синовете си. Когато Рикард Старк пристига да се бие в двубой от името на сина си, Крал Ерин обявява, че неговият „шампион“ в двубоя ще бъде огъня – и буквално опича господаря на Уинтерфел в бронята му. Междувременно Брандън има примка около врата си и меч поставен настрана и в опита си да се освободи, за да спаси баща си той се обесва. Все още обсебен от параноя Лудия крал иска Джон Арин (с чиято смърт започва началото на сагата) да му доведе Робърт Баратеон и Едард Старк, които са под негово попечителство с Орлово гнездо. Вместо да се подчини Джон Арин решава да се опълчи и започва това, което в последствие става известно като Бунта на Робърт Баратеон.
Размерът може да се окаже нещо много трудно за представяне в едно телевизионно шоу и Game of Thrones не е изключение. Много хора сравняват Вестерос с Обединеното кралство, най-вече заради акцентите, студения север и сходната растителност. Ако Вестерос се появи внезапно обаче, ще се окаже, че Обединеното кралство може да бъде нанесено многократно на територията на измисления континент. Този огромен мащаб означава, че пътешествията на някои от героите отнемат много повече време, отколкото зрителите си представят. Например пътуването от Уинтерфел до Кралски чертог би отнело между 2 и 3 месеца.
Едно от най-важните събития, случило се 300 години преди началото на сагата в Game of Thrones е покоряването на Вестерос от рода Таргариен, които властват докато Робърт не завзема престола.
Честа заблуда е обаче, че Таргариен са успели да покорят всички седем кралства във Вестерос наведнъж. Остава само едно кралство, което не е завладяно посредством нападение от Таргариен – и това е Дорн, родината на Оберин Мартел. Дорнци успяват да се справят с войските на Таргариен и да избягват смъртоносните дракони, като резултат са оставени като свободен и независим народ. В последствие Дорн се присъединява към Седемте кралства посредством сватба – т.е. кръвен съюз и по техните собствени правила.
До преди осми епизод на четвърти сезон, масово феновете се оплакваха от недоволството си от Санса. Представяйки се често като най-безпомощното от всички деца на Старк, Санса често е определяна като една от най-глуповатите героини в сериала. Феновете обявяваха Санса за патетична и пасивна, особено в сравнение с братята и сестра й.
Парадоксално именно нейната патетичност спасява живота й в змийското гнездо, което Кралски чертог всъщност представлява. Церсей ланистър й показа пределите на мястото на една жена в обществото и как може да заобиколи тези граници. Лейди Олена я научи как да разпознава измамата и да я използва за собствените си цели. Сандор Клигейн й показа, че в този свят не съществуват герои, като тези от песните, както и че нищо не е нито бяло нито черно.
Кралската охрана са състои от седем от най-добрите рицари във Вестерос, които дават клетва да бранят краля и неговото семейство (независимо кой седи в момента на Железния трон). Членството в Кралската охрана е пожизнена длъжност, не може да притежава земя, да се жени и да има деца. Да си част от Кралската гвардия (Kingsguard) се счита за върховна чест много от легендарните рицари са полагали клетва през годините. „Златните плащове“ (Gold Cloaks) практически е прякор за градската гвардия на Кралски чертог. Въпреки, че златното, както и червеното са цветовете на Ланистър, Златнните плащове не са под командването на нито един от знатните домове на Седемте кралства.
Въпреки зрелищната смърт на „краля просяк“ много от зрителите все още вярват, че всеки член на семейство Таргариен не може да бъде наранен с огън. Тази заблуда се поражда от факта, че Денерис оживя след кладата, в която се излюпиха нейните драконови яйца.
Денерис не оживя само заради факта, че е Таргариен, това беше безпрецедентен случай и много вероятно кръвна магия.
Смърт от изгаряне е често срещано явление в семейната история на семейство Таргариен. Подобно на смъртта на Визерис от „разтопената корона“ много членове на този знатен род са намирали смъртта си в огъня – от обикновен пожар, до поглъщане на огън.
Белите бродници (по-често наричани Другите в книгите) са странни, демонични некромансери, за които се говори полу-гласно и съществуват основно в легендите. Дори в книгите се говори и се знае твърде малко за тях, освен факта, че са много опасни. Мъртъвците са по-често срещаните мъртви хора (или животни), които са съживени от Белите бродници. Практически те са безмозъчни зомбита, контролирани от Белите бродници. Докато Мъртъвците могат да бъдат унищожени с огън, отдавна е мистерия как може да се убие Бял бродник и именно заради това факта, че Сам успя да убие един е толкова значимо събитие. Сам по чиста случайност открива, че Белите бродници могат да бъдат убити с оръжия изработени от Обсидиан (наричан още драконово стъкло).
В Game of Thrones рядко виждаме Станис без Мелисандра да шепне нещо в ухото му и да влияе на решенията му. Като добавим към този факт и слабостта на Мелисандра към магиите, много хора мислят, че Станис всъщност е само една марионетка в ръцете на Червената жена. Но това съвсем не е така. Във втори сезон Станис решава да не вземе със себе си Мелисандра в битката на Черната вода. За кратко след поражението Станис е разбит и се изолира от всички. В този период той се доверява основно на Мелиснадра и успокоителните й слова, като става податлив на някои от странните й идеи. За щастие Давос, след завръщането си, успява да вразуми Станис.
Едно от нещата, което не беше достатъчно добре представено в сериала беше колко добър предводител беше Роб Старк. През първите два сезона Роб Старк успяваше всеки път да побеждава силите на Ланистър и да печели всяка битка. Този факт, в комбинация с пораженията от Черната река доведе до дезертьорството на голям брой от войниците на Ланистърови. Ланистър в момента само изглеждат с добри позиции, но войната на Петте крале доведе до катастрофална загуба на войски и единствената причина рода да продължава да оцелява е благодарение на заговорите, съюзите и недооценената гениалност на едно определено джудже.
В момента дом Ланистър разчита основно на съюза с дом Тирел и именно това е причината Тайуин да прави всичко по силите си, за да задържи двата рода обединени, въпреки взаимната си ненавист едни към други.