Лидерите на Бразилия, Русия, Индия, Китай и ЮАР ще подпишат споразумението за Новата банка за развитие на срещата на високо равнище в бразилската Форталеза. Освен това ще бъде подписано и рамково споразумение за създаване на пул условни валутни резерви за взаимна помощ в случай на рязко съкращаване на златните резерви на една от членките на БРИКС. По този начин валутният пул ще стане подобие, а по-късно може би и алтернатива на Международния валутен фонд. Ето мнението на президента на Търговско-промишлената палата и глава на деловия съвет на БРИКС Сергей Катирин:
– Русия и другите участници ще внесат по $2 милиарда. Това е платеният капитал на банката. Ще има още разпределителен капитал – $50 милиарда, и разрешен – близо $100 милиарда. Тези средства ориентировъчно ще се формират в течение на 7 години. Банката ще се управлява колегиално. Висшият й колегиален орган ще е Управителният съвет. Изпълнителният орган ще е Бордът на директорите. Президент на банката ще се избира веднъж на 5 години. Изобщо новата банка за развитие е отворена не само за членки на БРИКС, но и за други държави, членуващи в ООН. Но делът на страните на БРИКС в капитала на банката няма да спада под 55%. Дейността й ще бъде насочена за финансиране на инфраструктурни проекти на територията на БРИКС. Относно пула валутни резерви, основната причина за неговото създаване са лошо прогнозируемите решения на Федералната резервна система на САЩ и Европейската централна банка. И за поддържане на валутата на една или друга страна в някой сложен момент е прието решението за създаване на такъв пул на резервни валути. Средствата в него няма да отиват никъде. Уговорените суми ще се намират на сметки на централните банки, и в случай на необходимост парите ще бъдат предоставяни за ползване на една или други страна.
Банката за развити на БРИКС ще стане добра основа за нарастване на взаимната кооперация, търговия и инвестиции. Групата заема едно уникално място в глобалната икономика. БРИКС представлява най-големия световен пазар – в тези страни живеят 40% от населението на планетата. Тези държави притежават огромни природни ресурси, подготвена промишлена база и професионални кадри, създават почти 30% от световния брутен продукт.
Гласът на Русия