От @sypherBG
И така, ето какво всъщност се получава:
За да ни даде информацията за производителността на гражданите от различните държави, от евростат всъщност измерват цената на продукта, който един гражданин ще произведе, за единица време. За повече информация можете да проверите тук : http://epp.eurostat.ec.europa.
Това би бил един много ефективен метод, ако стандарта в целия ЕС беше изравнен и средната работна заплата беше еднаква за всички страни членки. Да поразсъждаваме какво би се случило ако заплатите в България подскочат до нивата на тези в Германия (добре де, мечтая, но пропускайки всички възможни сътресения и приемайки кадърно увеличаване на нивата на заплащане…сещате се). При това положение е лесно да се стигне до извода, че цената на произведения продукт от средностатистическия българин, със средностатистическата заплата, ще се повиши и ако сега измерим отново производителността му, то той ще произвежда по-скъп продукт за същото време, при равни други условия (т.е. без да работи по-бързо, с по-добри машини и т.н.).
За да изравним силите, можем да променим малко условието на задачата и да проверим продукти на каква стойност ще произведе всеки гражданин на ЕС, за еднакво заплащане от страна на работодателя. По този начин, с приблизителна точност, можем да сравним производителността при условие, че всички в ЕС са еднакво заплатени. Ще са ни необходими и данните на „Евростат“ за „Цена на труда в евро за час“, данните можете да намерите тук (в .pdf 🙁 ) : http://epp.eurostat.ec.europa.
Сега остава само да приемем, че ще проверяваме продукти на каква стойност ще произведе бай Иван/Ivan/Johan/John, ако работодателят му похарчи 100 евро за неговия труд!
Ето и резултатите:
Знаех си! Не сме последни! Само да ги настигнем по средна работна заплата и сме ги задминали половината 🙂