Така например, политиката на Вашингтон в Ирак доведе до трагични последици за тази страна и ни най-малко не намали терористичната заплаха в света. Сега мнозинството американски аналитици наричат тази война грешка, чието разпалване не е имало смисъл.
Нагледен пример за провала на американската външна политика стана военната кампания на САЩ в Ирак. Както заяви Барак Обама в началото на първата си президентска кампания, това било „глупава война“ на САЩ. Според неотдавнашна анкета на общественото мнение, с американския президент е съгласно повече от половината население на страната.
Но, опитвайки се да извлече максимум пропаганден ефект от приключването на иракската кампания в 2011 година, Обама заяви, че американците се изтеглят от Ирак като победители. „Ние оставяме суверенен, стабилен и самостоятелен Ирак с правителство, което е избрал народа“, заяви той. Но Ирак – това е провал на Вашингтон, казва ориенталистът Сергей Серьогичев:
– Направлението на американската външна политика – това е „износ на демокрация“. Но американските учители не обяснили на арабските си ученици едно просто нещо – демокрацията не е Мерцедес, тя не може да се купи в една страна и да се пренесе в друга.
Аналитици смятат, че въвеждането на войски на САЩ в Багдад било главната политическа грешка на Белия дом. При всички негативни страни на личността на Садам Хюсеин, до нахлуването на САЩ, Ирак беше своего рода крайъгълен камък в регионалната система на сигурност, светски режим и защита на арабския свят от иранско влияние.
Но най-голям удар в тази кампания Вашингтон получи по своя имидж на международната арена – разобличението на явно фабрикувания повод за нахлуване(в Ирак не откриха нито биологическо, нито ядрено оръжие), изтезанията в затворите Абу-Грейб и Гуантанамо, зверското отношение към местните жители от страна на сътрудници на компании, свързани с администрацията на САЩ
Днес Ирак като страна практически не съществува – той се намира на границата на разпадане на етноконфесионални парчета. В региона няма и стабилност – там редовно се извършват терористични актове с голям брой жертви. Екстремистите засилват влиянието си.
Както смятат много аналитици, именно войната в Ирак доведе до краха на идеята за многополюсен свят. Багдад показа на Вашингтон и на целия свят, че американците и техните доктрини не са толкова всемогъщи.
Гласът на Русия