Древните египтяни са транспортирали камъните за пирамидите върху мокър пясък. Физици от Фондацията за фундаментални изследвания на материята и Университета на Амстердам откриха, че древните египтяни се транспортирали каменните блокове за пирамидите върху мокър пясък, съобщи PhysOrg.
При определено количество вода в пясъка, те са можели да намалят необходимия брой работници наполовина. За строежа на пирамидите древните египтяни транспортирали тежките каменни блокове и статуи през пустинята, като ги поставяли върху шейни, бутани от работници. Холандските учени установиха, че те най-вероятно са мокрели пясъка пред шейните и демонстрираха кое е било най-подходящото количество на влага в него.
Експериментите с египетска шейна и контейнер пясък показаха каква сила трябва да бъде упражнена при дадена твърдост и влажност на пясъка. Резултатите показват, че тя намалява пропорционално на твърдостта на пясъка благодарение на ефекта на капилярните мостове, които се появяват при добавяне на вода.Това са малки водни капки, които свързват песъчинките. При подходящо количество вода, пустинният пясък става два пъти по-твърд от сухия. Така шейната се движи по-лесно, защото
пясъкът не се натрупва пред нея, както ако е сух.
Най-вероятно египтяните са знаели това. На стенопис на гробница в Джехутихотеп е нарисуван човек, стоящ на шейна, теглена от хора, който полива пясъка пред нея.