Независимо дали четете интернет статии или цели книги посветени на рутината на успешните творци, ще забележите две неща: няма двама писатели, които да са казали едни и същи думи и няма нито един писател, който е посочил – чета произведения на други автори.
Съвсем погрешна е теорията, че някой артист е станал успешен заради следенето на навиците на някой творец. Напредъкът се движи в противоположна на навиците на конкурентиуте и рутината е просто продукт за начина на живот на артиста.
„Ърнест Хемингуей във всеки случай ще напише някои от най-добрите американски романи дори ако седи на бюрото си или ако е работил бос вместо да носи неговите огромни обувки обувки. Дон ДеЛило и да пише всяка вечер na електрическа печатна машина вместо сутрин на обикновена ще е един от най-добрите писатели на Америка. Също както и Мая Анджелоу ще бъде една от най-добрите поетеси, ако взема душ сутрин вместо по пладне „, пише Кейси Кеп за psmag.com.
Тя обяснява, че това са навици, които никой не спазва съвсем осторожно, дори и самите писатели. Кеп не коментира, че някои от най-продуктивните писатели са имали помощ от своите партньори, децата или асистенти. Или че често пъти безгрижният подход към работата е бил възможно само заради щедрата подкрепа от семейството, поради която ежедневните финансови проблеми не са стояли на дневен ред.
„Някои от навиците на писателите са били извадени от контекста контекста. Писателят, който никога не пишел без няколко питиета джин-тоник, умира млад от цироза. Журналистът, който е наркозависим, умира от свръхдоза. Артистът, който заявил, че е невъзможно да се рисува картина без да се слуша музика, наел цигуларка, със която постоянно свирела в неговото студио …
Проблемът е, че тези навици не са нищо особено. Постоянно сме изправени пред ежедневието на рутината на талантливите художници. Всички те живеят и работят със същите материали, които ние използваме . Те използват писалка, хартия и лаптоп; те ядат храна и пият кафе; те живеят в апартаменти и къщи; те пишат в кафенета и библиотеки …
Това е най-тъжната част. Няма тайна съставка за успеха на художника; няма магическа съставка за създаване на изкуство. Писането върху салфетки няма да ви превърне във Владимир Набоков . Всички ние сме повече от шаблони на нашето ежедневие и материалите на нашия труд“, коментира Кеп .