Юлия Кошаревска
Всяка година хиляди българи имат нужда от скъпоструващо лечение в чужбина.
Бюрокрацията около кандидатстването за финансиране от основните звена, натоварени с тази задача -НЗОК, Фонда за лечение на деца в чужбина или Комисията за лечение в чужбина – е огромна. А в момент, в който животът на теб или на твой близък виси на косъм, време за губене няма.
Кандидатстването за подобно финансиране не винаги води до положителен отговор. Дори и такъв да бъде даден, Комисията за лечение в чужбина има лимит от 180 хиляди лева – пациентът сам трябва да намери остатъка от средствата, ако лечението надвишава тази сума. Това са само част от причините защо в последните две години кампаниите за набиране на средства за хора, нуждаещи се от подобно лечение, зачестиха. А късметлийте, които успеят да заминат, се срещат с редица банални трудности на място, често породени от езиковата бариера.
Заради всичко това, през септември миналата година група млади хора стартираха проекта „Лечение без граници.” Това стана по време на по време на форума „Идеите това сме ние 2”, организиран от Обединени идеи за България. Целта е да се изгради мрежа от доброволци, които да помагат на място на пациентите, заминали за лечение в чужбина.
Организацията условно се дели на две части – администрация и доброволци. Екипът е пръснат из България, Великобритания и Германия.
Администрацията съветва пациентите преди заминаването относно различните начини за финансиране; популяризира дарителските кампании и прави връзката с доброволците. Те пък са български студенти по медицина и за сега са разположени в няколко германски града – Берлин, Хайделберг, Вюрцбург, Мюнхен и Аахен. Въпреки натоварените им програми, бъдещите лекари са готови да отделят от времето си, за да помогнат с малки неща като превод и помощ при настаняването – все неща, които обаче са изключително важни в такъв напрегнат момент.
Срутването на една бавна система може и да не е по силите на група студенти. Но пък те могат да работят, за да подобрят малките неща в нея… защото с последователност се постига много.
Ако искате да станете част от мрежата на „Лечение без граници” или знаете, че някой се нуждае от лечение в чужбина, вижте сайта (www.lekuvam.se ), следете Facebook страницата (https://www.facebook.com/lekuvamse?fref=ts) и twitter профила @lekuvam_se.