Днес избирателите в Северна Корея ще отидат до урните, за да изберат депутати за Върховно народно събрание (парламент).
Да, точно така, тоталитарната комунистическа династия на Северна Корея си провежда избори. Но те, както много неща в Северна Корея, в действителност не са наистина избори. Избирателите ще имат право да избират само из между един кандидат в района, където живеят. Тези кандидати се издигат от Демократичния фронт за обединението на Отечеството.
Членовете на 687-местното Върховно народно събрание обичайно заемат ключови партийни, държавни и военни постове.
Има само една кутия за гласуване. Гласуването се провежда в колиби, които не предоставят никаква тайна на вота. Изборите в страната с 24 милионно население са общо взето формалност. Гласува се на всеки пет години, като има само един кандидат – персонално подбран от управляващата Работническа партия.
Населението (всеки над 17 е длъжен да гласува) подава гласа си за 687 депутати, които да представляват народа във Върховното народно събрание (парламент), орган, който формално представлява народа и се свиква рядко. Върховният лидер Ким Чен Ун сам взима решенията, като е подкрепен от президиума, по-малка група от висши служители.
Ким Чен Ун стана върховен лидер през 2011 г. след смъртта на баща си, Ким Чен Ир, той също е кандидат за Върховно народно събрание. Информационната агенция на Северна Корея заяви, че изборът му като кандидат е израз на „абсолютната подкрепа и дълбока вяра“ в неговото ръководство .
Но Ким може да използва изборите, за да прекрои Върховното народно събрание. Предишните избори бяха използвани като възможност да се промени конституцията на Северна Корея и да коригира силата си, нещо което и Ким има голямо желание да направи, спомнете си как екзекутира чичото.
Той цели това, за да отслаби вътрешната опозиция, доколкото има такава. В същото време, изборите служат като форма на преброяване на населението, тъй като гласуването е организирано за всяка жилищна сграда и се гласува под ред и е задължително. Актуализирането на изборните регистри дава на правителството възможност да се провери колко от жителите са живи и най-вече, се намират там където би трябвало да бъдат, а не емигрирали в Китай, да речем.
Изглежда, че дори и най- деспотичните лидери имат нужда от “демократични“ избори, или поне фасадни. Ким Чен Ун е издигнат в район номер 111, докато баща му беше издигнат в район 333 и двете числа носят късмет, но на Ким не му е нужен.