В САЩ, Англия, Германия, Австрия, Израел и други региони на света е фиксирано масово измиране на пчели. Това представлява сериозна заплаха за нормалното функциониране на екологичните системи на планетата и може да засили започналата вече хранителна криза, предупреждават специалисти.
Милиарди медоносни насекоми в целия свят загиват, оставяйки човек сам с неопрашените растения. В САЩ в резултат от гибелта на пчели рязко падна реколтата на овощните дървета, преди всичко на ябълките и бадемите. Всяка пролет в най-пострадалите райони се докарват кошери с пчели от други кътчета на страната, или се внасят от чужбина. Но това малко помага – по-голямата част от пчелите-преселници загива за следващия сезон. Нещо повече, при превозването възниква риск от разпространение на епидемии сред пчелите. В частност, в 1998 година в САЩ за първи път бил регистриран случай на заразяване на медоносно семейство пчели от кошерен бръмбар, който изяжда не само пчелите, но и всичко, което се намира в кошерите.
Още дна масова беда са кърлежите и мухите-паразити. Те проникват в тялото на пчелата и я изяждат отвътре. В резултат пчелите отслабват, дават дефектно потомство, губят способност да се ориентират в пространството и накрая умират от глад. Практически е невъзможно тази напаст да бъде победена. Самите пчели не са способни да се борят срещу паразитите и вирусите – съседството със човека оказва пагубно въздействие на способността им да оцелеят, подчертава пчеловодът Анатолий Кочетов пред Гласът на Русия:
– Пчелите, както и хората, боледуват, ако водят неправилен начин на живот и неправилно се хранят. Когато опитомихме пчелите, те започнаха да забравят как се живели в див вид. Тогава те сами са осигурявали всичко необходимо. А сега те са забравили и от това идват и болестите.
Боледуващите пчели от пчелините заразяват дивите пчели. Ако на един цвят кацне заразена с вирус пчела, а след това на същия цвят кацне земна пчела, вероятността от разпространение на заболяване е много голяма. Масовото загиване на пчели и други ципокрили насекоми ще доведе до това, че скоро няма да можем да познаем облика на нашата планета. 80% от всички цъфтящи растения в света се опрашват от насекомите. Още днес в различни страни има стопанства, където функцията на опрашване се изпълнява от хората. Но човек не може да опраши всички цветове. Навремето Алберт Айнщайн беше казал: ако пчелите умрат, то след четири години и хората ще умрат. И останаха вече много малко пчели.