Въпреки че изглежда, че ситуацията вече е извън контрола на Путин, след като Янукович избяга от Украйна, а Тимошенко е на свобода (и обеща, че ще стане президент), е трудно да си представим, че Путин ще изпусне Украйна от своя контрол. Business Week изброява седем причини защо.
През 2005 г. Путин заяви, че падането на Съветския съюз е „най-голямата геополитическа катастрофа“ на 20-ти век. От тази гледна точка, както и да „позволи на Украйна да се освободи от руската орбита“, което е позволил Михаил Горбачов, като президент на СССР по време на разпада му през 1991 година.
Путин иска Украйна да се присъедини към Евразийската икономическа общност за безмитна търговия, която включва Русия, Беларус, Казахстан, а от скоро и Армения. Митническият съюз е неговият отговор на много от по-големия Европейския съюз. Именно поради това започнаха протестите в Украйна, защото Янукович обърна гръб на Евроа.
Русия и Украйна имат дълбоки исторически връзки, датиращи от Киевска Рус, чиито славни времена са били през 11 и 12 век. Според Russiapedia, Киевска Рус „традиционно се смята, като началото на Русия и прародител на Беларус и Украйна.“
През 2008 г. Путин заявява на среща с Джордж Буш: „Разбирате ли Джорд, Украйна не е държава“.
За повече от 900 години, включително и след обявяването на независимостта през 1991 г., Украйна не е държава в очите на Русия. Части от това, което е сега Украйна са били контролирани от Полша, Литва, Кримското ханство, Австро-Унгария, Германия, и разбира се, Русия. През 2009 г. Путин одобрително нарича Украйна „малка Русия.“ Ако Путин не възприема Украйна като истинска държава, той е по-малко вероятно да приеме нейната независимост.
Крим, в южна Украйна, се намира на брега на Черно море,полуостровът е бил част от Русия до 1954 г., когато е даден на Украинската съветска социалистическа република от президиума на Върховния съвет, уж за да се засилят братските връзки, въпреки че там и в момента мнозинството е Руска популация. Историците все още не са сигурни защо Русия е направила този подарък на Украйна, но Путин не иска да забрави този дар.
Русият Черноморски флот е със седалище в Кримскаия град Севастопол (което е наоколо 350 км от Сочи). Ако неприятелите от новото украинско правителство прекратят договора, Русия ще бъде принудена да премести централата си на изток към Новоросийск. През декември Русия мислеше да предложи по-евтин природен газ за Украйна в замяна на по-добри условия за пристанището в Севастопол.
Продажбите на природен газ за Европа са ключов източник на чужда валута за Русия и голяма част от този газ минава през Украйна. Путин иска да запази тези тръбопроводи в приятелски ръце. Въпреки това Газпром вече обмислят алтернативи, ако остане без сътрудничество с Украйна, за изграждане на газопровода, който пресича Черно море по морското дъно от Русия до България, заобикаляйки Украйна.