Преди няколко дни в Китай отпразнуваха празника на фенерите, който се отбелязва всяка годна на 15-я ден от първия месец на лунния календар, разказва Радио Китай. Това е първият традиционен празник след Китайската нова година и първото пълнолуние за новата година. Китайците го празнуват тържествено – семействата се събират заедно, гледат пълната луна, ядат сладкиш Юенсяо, забавляват се и се любуват на цветните фенери, отгатват гатанки и др.
По традиция от 13-ия до 18-ия ден на първия месец по лунния календар в различните градове и села се организират изложби на големи фенери, които са в различни форми – животни от китайския зодии, феи от китайските приказки, китайски богове и богини и др. В тях се инсталират цветни лампи, а някои от тях дори са музикални. Много са красиви и интересни.
По време на празника освен големите фенери, децата обичат да носят и малки. Те са направени от бамбук и цветна хартия, предимно във формата на заек, лотос, риба или многоъгълник. Малките фенери се носят в ръка, а по-големите – може да се теглят с въже. Например, един от най-популярните фенери е големият заек с четири дървени колела. Вътре във фенерите се слагат свещи. През нощта децата носят своите фенери по улиците и се надпреварват чий фенер е най-хубав. Това е един от най-хубавите спомени от моето детство.
Преди някои семейства сами правеха фенерите зедно с децата. Разбира се, продават се и прекрасно изработени фенери за празника. По-късно ще ви обясня как да се направите сами обикновен фенер. Всъщност те са подобни на летящите фенери, само че не могат да летят.
С развитието на индустрията се появиха модерни фенери от пластика, лампи и батерии. Някои от тях дори са музикални. Те също се приемат добре на пазара.
Казват, че в древен Китай празникът на фенерите е бил романтичен, защото младите момичета най-после имали шанс да излязат навън и да гледат безбройните фенери, както и да се запознаят с момчета. Младежите хем гледали фенерите, хем търсели своя любим. Празникът също бил възможност за влюбените да се срещнат. Затова се шегуват, че празникът на фенерите всъщност е китайският „празник на влюбените“.
Интересното е, че тази година празникът на фенерите се падна на 14 февруари по слънчевия календар и съвпадна с Деня на влюбените в западните страни. Затова търговците се възползваха от тази възможност и предложиха специални продукти за празника, съчетаващи китайски и западни елементи. Например, тази година се появиха сладкиши Юенсяо с пълнеж от рози.
Юенсяо е характерният сладкиш за празника. Това са топки, направени от лепкав ориз и различен пълнеж – черен сусам, каша от червен боб, глог, плодове, месо и др. Освен тези видове традиционен пълнеж, в последно време сладкарниците предлагат и по-екзотични, например с течен шоколад, конфитюр от боровинки, кисело мляко и др. Разбира се, тази година Юенсяо с розите и шоколада май бяха най-търсени.
Освен фенери и Юенсяо, хората празнуват, забавлявайки се като отгатват гатанки. Организират се състезания и който спечели, може да получи награди. Тези загадки обикновено са свързани с йероглифите, китайската история и култура. Много са интересни и някои са наистина трудни. Ако сте учили китайски, може да се опитате да отгатнете някоя от тях. Тази година по телевизията се излъчи и живо предаване за отгатване на гатанки, което се посрещна много добре от зрителите.
В някои райони на страната през нощта на празника хората пускат фенери във формата на лотос във водата. Палят свещи вътре в лотосите и те се носят по водата. Така хората отправят своите хубави пожелания за новата година.
Понеже празникът на фенерите е първото пълнолуние за новата година по лунния календар, хората обичат да пускат фойерверки под пълната луна, за да отбележат по подобаващ начин края на празненствата за Пролетния празник.
За произхода на празника на фенерите има една интересна история. През династия Хан живяло момиче, което се казвало Юенсяо. Тя била изпратена в императорския дворец и се разделила с родителите си. Много мислила за тях, не била весела и един ден през зимата решила да се самоубие като скочи в кладенеца.
Тогава я видял любимият министър на император Хан Уди – Дунфан Шуо. Той я спрял и попитал за причината. Девойката му разказал, че тъгува за родителите си. Министърът се трогнал и решил да й помогне.
Той отишъл на пазара и се престорил, че може да предсказва съдбите на хората. На всеки, който се спрял при него, казвал че на 16-тия ден от първия месец по лунния календар ще загине в пожар. Всички в града се изплашили. Когато императорът научил новината, попитал Дунфан Шуо какво да прави. Министърът му казал, че „градът ще бъде опожарен в нощта на 15-тия ден от първия месец, а огънят ще бъде изпратен от небето и ще гори цялата нощ. Той добавил, че в тази нощ всички семейства в града трябва да окачат фенери и да ядат сладкиш Юенсяо, а гражданите, които живеят извън градските стени трябва да дойдат, за да гледат фенерите. Така ще изглежда, че градът е в пламъци и ще измамят Господаря на небето.
Така през тази нощ родителите на девойката Юенсяо успяли да влязат в града, да видят фенерите и дърщеря си. С помощта на Дунфан Шуо семейството на Юенсяо се събрало.
Драги приятели, може би ви е интересно и искате да опитате Юенсяо. Знам, че те не се продават на българския пазар, но не се тревожете, сега ще ви кажа рецептата.
Юенсяо са с различен пълнеж. Днес ще ви представя един от най-традиционните видове – Юенсяо с пълнеж от черен сусам.
1. Стрийте запечения черен сусам на прах. Добавете пудрата захар към него и свинската мас. Разбъркайте всички продукти. Това ще е пълнежът за Юенсяо.
2. Сложете пшениченото нишесте в гореща вода, добавете брашното от лепкав ориз, олио и още вода. Бъркайте, докато се получи тесто.
3. Разделете тестото на малки части, сложете във всяка от тях от пълнежа и оформете топка.
4. Сложете вода на котлона и след като заври, пуснете вътре топките. Те ще набъбнат и ще изплуват на повърхността. След като са готови, ги извадете от водата и ги оваляйте във фъстъченото брашно.
Може би на децата ще им е интересно заедно да направите фенер. Сега ще ви обясня как може сами да направите най-лесните фенери за празника.
1. Използвайте гъвкави бамбукови пръчки, за да направите скелета на фенера. Най-лесни са квадратната или цилиндрична форма. Свържете бамбуковите пръчки с тънко въже.
2. Намерете бяла и червена хартия, които да са подходящи за размерите на фенера. От червената хартия изрежете харесвани от вас ажурни фигури. Ние най-често изрязваме йероглифи.
3. Покрийте скелета на фенера първо с бялата хартия, после залепете отгоре изрязаните червени фигури. Така светлината ще преминава през отворите на бялата хартия и фенерът ще е още по-красив.
4. Сложете свещ или лампа вътре във фенера и сте готови за празника!