Семейства от Северна и Южна Корея се срещнаха след десетилетия раздяла

| от |

Семейства от Северна и Южна Корея, разделени след Корейската война 1950-1953 г., се срещнаха днес за първи път от три години, предадоха световните агенции.

3
Група от 82 избрани граждани на Южна Корея и 58 членове на семействата им се срещнаха със 180 севернокорейски роднини в хотел в крайбрежния курорт Кумганг на територията на КНДР. След първия кръг на срещите, продължаващ до вторник, 88 избрани от Пхенян севернокорейци ще се срещнат с 361 роднини от Южна Корея.

Южнокорейската телевизия показа възрастни жени в традиционни облекла, които разговарят и се прегръщат в курорта. Прегърбени от годините мъже бършат сълзите си с носни кърпички, а старец беше отведен на носилка в залата за срещи, увит плътно в синьо одеало. Северна Корея води кампания да подобри имиджа си, отбелязва АП.

Споразумението за срещата беше постигнато на преговори на най-високо равнище, състояли се за първи път от седем години от 12 до 14 февруари. Делегациите се срещнаха в демилитаризираната зона, разделяща на две части Корейския полуостров, напомня ИТАР-ТАСС. На преговорите представителите на двете страни се споразумяха да се откажат от взаимните провокации и да подновят контактите на високо равнище в удобно за тях време.

1

Първата среща, подобна на днешната, беше през 1985 г., след което имаше прекъсване до 2000 година. След това срещите продължиха с прекъсвания до октомври 2010 година. Организирани бяха 10 такива събития, на които над 21 700 души успяха да видят роднините и близките си, с които са били разделени след Корейската война преди повече от 60 години.

Срещите на семействата са деликатен и емоционален въпрос за двете страни. Контактът през границата по обичайните канали обикновено е невъзможен. Пхенян заплаши да отмени последните срещи заради съвместните военни маневри на САЩ и Южна Корея, които КНДР определя като провокация, но се отказа след разговори на високо равнище. Северна и Южна Корея формално са в състояние на война, защото Корейската война приключи със споразумение за прекратяване на огъня, а не с мирен договор.