Сорос, парите и политиката

| от |

Американският финансист Джордж Сорос е сред най-богатите хора в света. Той обича да раздава наляво и надясно политически съвети и е твърде добре омрежен в политика. 83-годишният Сорос е добре известен и в България, пише Дойче веле.

Soros_talk_in_Malaysia

На световния икономически форум в Давос тази година Джордж Сорос се изяви най-вече с пледоарии за хуманитарната трагедия в Сирия. Тези изказвания влизат в съзвучие с рекламата, която той си прави на интернет-страницата си като „международно известен защитник на демократичните идеали“. Когато не говори за Сирия, Сорос с удоволствие насочва вниманието си към еврокризата и често критикува германската политика заради нежеланието ѝ да участва във въвеждането на еврооблигации. През миналата година той предприе ефектна медийна кампания за въвеждането на тези еврооблигации. Особено англосаксонските финансови пазари смятат, че тъкмо еврооблигациите са най-ефикасното лекарство срещу финансовата криза. Германия обаче категорично се съпротивлява срещу такова обобществяване на национални дългове.

Добре омрежен в политиката

Преди няколко години Сорос основа „Институт за ново икономическо мислене“, който се опитва да въздейства върху идеите на икономистите по цял свят и по този начин да задава определено направление на световното стопанство. Сорос и политиката – това взаимодействие се развива на много равнища. Според сайта на Сорос, неговата фондация „Отворено общество“ подпомага демокрацията в над 70 страни. Самият Сорос, дори когато не го питат, обича да раздава наляво и надясно политически съвети и съответно е твърде добре омрежен в политиката. Финансовите му успехи до голяма степен се дължат тъкмо на това, че неговият хедж фонд Quantum Endowment често пъти се възползва от реакциите на финансовите пазари на определени политически решения.

Фондът играе най-вече на валутните пазари, които са силно зависими от политиката. Сорос търси слабите места в националните икономики, които биха могли в близко бъдеще да предизвикат обезценяване на съответната национална валута. Неговите залози срещу надценени национални валути са кошмар за много правителства по света. Звездният му миг в тези игри беше през 1992 година, когато Сорос успя да събори британския паунд и принуди Лондон да напусне европейската валутна система. Впрочем, днес мнозина англичани трябва да му благодарят за акцията, тъй като в резултат именно от нея Обединеното кралство не въведе еврото. В началото на миналата година Сорос атакува японската йена и малко по-късно Японската централна банка я обезцени. От тази акция финансистът спечели 1 милиард долара, а общата печалба на фонда през 2013-та бе 5.5 милиарда долара.

Бизнесът и личният живот

С богатството си от около 20 милиарда долара през миналата година Джордж Сорос се класира на 19-то място в ранглистата на списание „Форбс“ за най-богатите хора в света, а през тази година навярно ще се изкачи и по-нагоре.

Сорос е роден през 1930 година в Будапеща в не особено религиозно еврейско семейство. През 1946 година, бягайки от Съветската армия, напуска Унгария и се записва да следва в реномираната Лондонска икономическа школа LSE. През 1956 заминава за Ню Йорк, където бързо прави кариера на Уолстрийт, а през 1973 заедно с прочутия инвеститор Джим Роджърс основава хедж фонда Quantum Endowment със стартов капитал от 4 милиона долара. Известни са само няколко имена на първоначалните инвеститори във фонда – едно от тях е на фамилията Ротшилд. Днес фондът „струва“ над 28 милиарда долара, а „Файненшъл Таймс“ му присъди титлата „най-успешен фонд на всички времена“.

Бизнесът на Джордж Сорос върви добре – за разлика от личния му живот. Наскоро вестниците описаха един съдебен процес, в който неговата 30-годишна бивша приятелка Адриана Ферейр се нахвърлила върху 83-годишния магнат. Според булевардния британски „Дейли Мейл“, бразилската сапунена звезда ударила Сорос по главата и го наругала по изключително вулгарен начин. Делото се води за един апартамент на стойност близо 2 милиона долара в най-скъпия нюйоркски квартал. Актрисата твърди, че Сорос искал да ѝ го подари, но после неочаквано го приписал на третата си съпруга. Това решение нанесло на Адриана тежка психическа травма, казват нейните адвокати.

 
 
Коментарите са изключени за Сорос, парите и политиката