В развиващите се страни процъфтява нелегална индустрия за производство на мобилни телефони и електроника.
Ако крупните компании в момента харчат огромни средства за изследователски ресурси и research центрове, както и време за тестове и създаването само на едно мобилно устройство, то за опитните „разработчици“ на фалшиви дивайси (главно в Китай и Индия) са им достатъчни едва няколко седмици. През това време те успяват да „транжират“ до последното винтче истинската марка и да изготвят евтино копие, наподобяващо оригинала. Отскоро дубликатите дори се наричат „реплика“, но както и да ги наречете – си остават просто едни фалшификати.
Съгласно доклада на Асоциацията – Mobile Manufacturers Forum (МMF), продажбите на фалшиви и низкокачествени смартфони са в порядъка на 148 млн. броя. само за 2013 г. Статистиката е оформена от сбор на заловените по митници или при транспортиране устройства. Други количества фалшификати обаче са все още на склад и напълно естествено е да бъдат направени опити за пласирането им, главно чрез онлайн-аукциони. Историята на фалшифицирането познава случаи и дори на фалшиви Шоуруми на световно известни брандове, като Apple.
Само на индийския пазар, продажбите на „реплики“ на известни марки телефони заемат почти колосалните 20% от общите продажби на мобилни устройства. Съответно, пробоината в световната икономика от продажба на подобни фалшификати надхвърля цифрата от $6 млрд на година, изясняват от MMF асоциацията.
Според мен обаче, най-важен за вашето ЗДРАВЕ и СИГУРНОСТ е факта, който изтъква и ръководителя на самата организация – Майкъл Мълиган (Micael Milligan): „нелегалните устройства се изработват от евтини и некачествени материали и бои. Те съдържат вредни вещества, например цинк и олово. Подобни изделия естествено не минават абсолютно никаква сертификация. За да наподобяват истинските модели, естествено нелегалните фабриканти използват подправени и мултиплицирани IMEI-кодове (уникалния сериен номер) не само на платката, но и в документацията за Гаранция“.
Едно уточнение за вредното облъчване: всички големи световни производители на оригинални мобилни устройства прилагат сертификация по вредно излъчване, наричана още SAR (англ: Specific Absorption
С две думи, мярката за облъчване се изчислява така: количество енергия погълната от обем тъкан (тялото) се измерва във Ват за килограм (W/kg). Но едно неоригинално устройство може да предизвика доста увреждания или главоболия, поради огромно облъчване от неизвестни материали. Може и да ви отключи неизвестни алергични проблеми. Известни са дори случаите, в които по време на разговор телефона се взривява в ръцете на ползвателя, като причината се оказва неизвестния състав на веществата в батерията. А задавалили сте си въпроса – Кой ще ви даде Гаранция, че докато си зареждате такова устройство, а вие сте в банята – няма да подпалите къщата си? Заради низка цена ? Отговора е: ако телефона не е оригинален – няма Кой.
По оценки на аналитиците в IHS, световните доставки на продправени мобилни телефони за 2014 г. се очаква да бъдат до 173,8 млн броя. Към 2017 г. обема на черния пазар на телефонни апарати ще бъде около 133,9 млн броя.
За да не станете неочаквано собственик на неоригинален смартфон или таблет, експертите препоръчват да купувате електроника само в официалните магазини или от мобилните оператори, където партидите от продукцията са минали задължителния държавен контрол, както и сертификация за честотите. Пък и там ще получите оригинална, а не фалшива Гаранция от производителя.
Николай Крижитски