Тази дата е учредена по инициатива на ЮНЕСКО. Главните тържества се провеждат в щаб-квартирата на организацията в Париж. За участие в тях са поканени представители на най-големите радиоорганизации.
Световният ден на радиото е млад празник, учреден от ЮНЕСКО през 2011 година. Датата за провеждането е избрана не случайно – именно на 13 февруари 1946 година за първи в ефир бяха излъчени предавания на „Радио ООН”.
В посланието по случай Световния ден на радиото, Генералния директор на ЮНЕСКО, Ирина Бокова даде специално интервю за Радио FM+, в което отбеляза, че радиото развлича, просвещава и информира почти 95% от жителите на Земята.
Радиото остава най-достъпната медия. То може да се слуша в най-отдалечените кътчета на планетата, с помощта на радиото дори хората, които не могат да четат и пишат, могат да получат достъп до информация. Радиото играе важна свързваща роля при извънредни ситуации: при предупреждения за природни катастрофи и по време на спасителни операции. За ЮНЕСКО Световният ден на радиото е свего рода признание на ползата, която радиото носи на човечеството повече от сто години.
В ЮНЕСКО вярват, че Световният ден на радиото ще обедини всички: и големите радиопредавателни компании, и местните радиостанции и просто любителите на радиото в целия свят.