Руският товарен космически кораб „Прогрес М-20М”, скачил се с Международната космическа станция на 3 февруари, на 11 февруари прекрати автономния си полет и в приблизително 20 часа московско време ще бъде потопен в отдалечен район на Тихия океан.
На борда му има близо един тон боклук и старо оборудване, извозено от станцията. Учените все още не са измислили начин за унищожаване на космическия боклук, въпреки че той представлява голяма опасност за спътниците и космонавтите.
Епохата на активното овладяване на космическото пространство започна преди 56 години, когато на 4 октомври 1957 година съветските учени изстреляха първия изкуствен спътник на Земята. от този момент безброй спътници и пилотирани експедиции са посетили космическото пространство. И всеки от тях остави там своя „следа” – ускорителния блок, загубил управление апарат, парче обвивка. Този боклук представлява сериозна опасност.
Имаше няколко случая, когато отломъците, наближаващи Международната космическа станция, ставаха опасност и за нея. Тогава космонавтите обличаха своите скафандри и преминаваха в капсулите на „Союз“ за случай на възникване на необходимост от спешно кацане. На Международната космическа станция засега й върви. А на американските совалки два пъти им пробиваше обвивката. През 2006 година едно малко космическо парче се сблъска в орбита със спътник, в резултат от което жителите на Далечния Изток временно останаха без телевизия. За борбата с космическия боклук разсъждава главният редактор на списание „Новости на космонавтиката” Игор Маринин:
– Сега нито в Русия, нито другаде няма нито едно разумно решение по въпроса за прибирането на боклука. Някои казват – с мрежа. Абсолютно нереален проект. Тези отломъци се движат по различни направления и със скорости до 10-12 километра в секунда – по-бързо от куршума! С никаква мрежа такива неща не се хващат. Други казват – с магнит. Също не е реално, защото повечето метали, от които са направени спътниците, не се привличат с магнит, те са от алуминиеви сплави.
Всъщност единствено ефикасно решение засега е правилото да си прибираш сам боклука. Например, ускорителният блок, който извежда спътниците от ниска на висока орбита, като правило, остава в космоса в режим свободен полет. Ако в проекта се предвиди повече гориво и възможност за управление, тогава в нужния момент този блок може да бъде насочен в атмосферата, където ще изгори. Но това прави проекта по-скъп и затова тази идея не се харесва на всички.
Съгласно различни данни, сега в свободен полет се намират от 300 до 600 хиляди предмети с различни размери. Половината от тях са стари спътници или техни части. Изчислено е, че най-много боклук в космоса правят китайците (40%), след тях са американците (27,5%) и руснаците 25,5%).