Сканираните от „Гугъл” 8 млн. книги са послужили на изследователи от университета в Бристол да нарисуват икономическата картина на света въз основа на художествената литература, съобщи „Зюддойче цайтунг”.
Литературният индекс е създаден на базата на англоезичните книги, излезли между 1929 и 2000 г., и показва икономическото състояние на различните епохи с точност, близка до икономическите показатели за безработицата и инфлацията, които от години са обединени в индекс на нищетата (Misery Index).
В помощ за анализите им е бил т.нар. Ngram-Korpus на „Гугъл”. С него е установена честотата на употреба на ключови думи като страх, радост, мъка, изненада, яд, отвращение. Въз основа на проучването е конструиран „литературен индекс на нищетата”, който показва какви настроения са типични за всяка от изследваните години. Съвпаденията с традиционните икономически показатели се оказали удивителни. Особеното е, че литературният индекс следва икономическия с около 10 години закъснение – колкото е необходимо за преосмисляне и претворяване на всяка една епоха.
„Индексът ни дава икономическата история на Запада”, казва Александър Бентли, ръководител на проекта. Според него закъснението се обяснява с това, че авторите започват едва в зряла възраст да описват детските си преживявания и спомени.
Така например произведенията от 80-те години на ХХ век дават пълна картина на застоя от 70-те. По същия начин с десетилетие закъснение в книгите са отразени времената след Първата световна война и Голямата депресия в САЩ.