Космическите туристи от Китай са обявени от американската компания Virgin Galactic за потенциални шпиони. Те не могат да купуват билети за космическия й кораб SpaceShipTwo.
В компанията съобщават, че сред заможните китайци ще се намерят немалко желаещи да платят за пътешествие в космоса $260.000, но могат да шпионират в полза на родната си страна, да крадат технологии и да ги използват за свои цели.
Доколко са високи рисковете от изтичане на информация от американския кораб SpaceShipTwo в Китай? Ето мнението на експерта Владимир Евсеев:
– Тези тревоги все пак имат определено основание, защото един турист в космоса не може да бъде изолиран, и не мисля, че с него задължително ще се намира някой. Т.е. той може да получи дори косвена информация, която да се използва за шпиониране. По тази причина не съм склонен да изключвам възможността от такива опити.
Междувременно, явно предвзетото отношение на компания Virgin Galactic към космическите туристи от Китай се обясняват до голяма степен от стереотипите, възникнали още през 80-90-те години на миналия век, продължава Евсеев:
– В света Китай се възприема като държава, която се занимава с промишлен шпионаж. И от тази гледна точка са ясни и тревогите на някои бизнес структури за опазването на своята информация. Това му реноме ще създава определени пречки на Китай. С течение на времето тези пречки ще се увеличават, но в случая имам едно смесено чувство. Китай в космоса вече притежава толкова, че и сам е способен да изпраща космонавти в орбита. Той има своя космическа станция, лунна програма. Като цяло Китай е самостоятелен в тази сфера. Той няма нужда „да вози” някого с чужди космически кораби, ако възникне необходимост и сам може да изпраща на пътешествие там свои туристи.
Космическият кораб SpaceShipTwo има двигатели и други технологии, създадени в САЩ. Те могат да бъдат използвани и във военните програми на Пентагона, а значи, съгласно американските закони, достъпът до подобни обекти за граждани на Китай е затворен. Нормата беше въведена още през годините на „студената война“, а днес важи и за граждани на Иран и Северна Корея.
Междувременно, не е ясно, как в този случай САЩ разчитат да развиват сътрудничество с Китай в космическата сфера. Подобни инициативи американската страна прави редовно през последните две години. Но изглежда че американците „го извъртат”, протягайки ръка на китайците.