„Великата красота” – носителят на „Златен глобус” за чуждоезичен филм най-добър европейски филм на 2013 година, най-добър режисьор и на четири приза от Европейската филмова академия – (Паоло Сорентино), най-добър актьор (Тони Сервило) и най-добър монтаж (Кристиано Травальоли) е една от гала прожекциите на София Филм Фест 2014.
Почитателите на киното „с дъх на Фелини” и атмосферата на аристократичния Рим ще видят у нас за първи път един от европейските претеденти за „Оскар” – най-новата творба на италианеца Паоло Сорентино с поетичното име „Великата красота / The Great Beauty”. Удостоен с десетки награди и номинации от множество международни кинофоруми, между които и номинация за „Златна палма” от Кан 2013, филмът на Сорентино ще се срещне и с българската публика – единствено в рамките на София Филм Фест през март!
Героят на „Великата красота” Джеп Гамбардела (Тони Сорвило) е изискан италианец – писател, създал само един роман-бестселър, издаден преди доста години, който води бохемски живот, списва колонка за култура и се е посветил на най-бляскавите партита в Рим. Такова е и празненството по случай 65-ия му рожден ден, когато той решава, че няма повече време за грозни и безрадостни житейски събития и потегля из улиците на вечния, красив град, за да се срещне с различни персонажи, да си спомни моменти от живота, да си даде сметка истинско ли е всичко около него…
„Този филм е за отлитащото време и за онези часове и дни, които се оказват пропилени в живота ни, – споделя режисьорът. – Отминалото време се превръща в бреме, и тежестта на живота ни изморява. Но все пак, по някакъв начин успяваме да дарим с достойнство отредените ни дни… Героите във филма всъщност няма нямат определена дестинация, до която да стигнат – хората просто се носят из реалността. Очевидно, те винаги са все на едно и също място. Те не отиват никъде. Въпреки това, главният герой, несъзнателно се движи в една точна определена посока – на среща с най- важния момент от миналото, срещата с любовта на живота му в неговата младост…”
Вторият филм на италианския режисьор, който ще могат да гледат зрителите на София Филм Фест през 2014 година, е „Последствията от любовта / The Consequences of Love” (2004). Независимо, че в заглавието на филма става дума за любов, това е един разказ за хазартни страсти, в който главният герой няма никакво намерение да застане на страната на губещата кауза. Тита Ди Джироламо (отново любимият на Сорентино актьор Тони Сервило) е 50- годишен сицилианец, който от дълги години пребивава в хотел в безименен град в италианската част на Швейцария. Скрит далеч от външния свят и отделен от семейството си, той се е покрил в анонимност. Любимото му занимание е да прекарва ден след ден в бара на хотела, решавайки кръстословици. Тита не говори с никого, а на лицето му няма и следа от емоция. Всичко се развива в еднообразна монотонност до момента, в който в стаята на Тита се появяват двама наемни убийци – това е началото на поредица от неочаквани обрати, последвани от зашеметяващо трагично-комичен финал. Филмът „Последствията от любовта” е харесван от критиката не само заради нетрадиционния разказ, но и заради модерната си визия и фънки трип-хоп саундтрак.
Програмата, посветена на Сорентино, включва и първият му англоезичен филм – „Това е мястото! / This Must Be The Place” (2011), създаден в сътрудничество с колегата му сценарист Умберто Контарело. Историята разказва за бившата рок-звезда на име Шайен (в ролята – Шон Пен). Независимо, че е на 50, Шайен все още се облича в готик дрехи, ала води сравнително скучен семеен живот в Дъблин. Най-близкият му приятел в квартала е Дефри, който върти безброй любовници, има връзка с много по-младо.
момиче и се надява да му провърви с късмета на брокер. Всичко е нормално до мига, в който Шайен разбира, че баща му, когото не е виждал от трийсетина години, е на смъртно легло. Тази новина отвежда бившия рокер в Ню Йорк, където Шайен открива, че бащата е бил обсебен от търсенето на реванш за униженията, на които е бил подложен…
В елегантно разказаната история Паоло Сорентино разисква цял куп важни житейски теми като семейните отношения, идентичността, междуличностните връзки, помирението, войната, отмъщението и любовта през призмата на интригуващия портрет на главния герой, поел на пътешествие, което да го отведе към по-пълно разбиране на собствения, вътрешен свят. Този филм е удостоен с наградата на екуменическото жури от кинофестивала в Кан през 2011, както и с шест награди „Давид на Донатело”, между които за най-добър сценарий, операторска работа, музика и грим.