Китайските комунисти не се шегуват

| от |

Основателят на китайското правозащитно движение „Нови граждани“ – юристът Сюй Чжъюн, бе осъден по обвинение в нарушаване на обществения ред. Журналистът от Китайската редакция на Дойче веле Дай Ин обяснява защо.

CCP - Ruling Echalon

За разлика от носителя на Нобелова награда за мир Лю Сяобо или авангардиста Ай Вейвей, Сюй Чжъюн е по-слабо познат в света, но в Китай е добре известен – като адвокат той от години се застъпва за правата на най-обикновените хора.

Преди десетина години, например, заедно с други двама юристи той публикува отворено писмо с призив към правителството да прекрати дискриминационната си политика към селското население. Дотогава селяните просто нямаха право без разрешение да се преселват в града или да се захващат с някаква професия, а нарушителите на тези разпоредби се наказваха с арест или изселване. Отвореното писмо на юристите получи масова подкрепа и в крайна сметка принуди правителството да промени закона.

0,,17388148_401,00

Партийците си търсят претекст

Тези дни Сюй Чжъюн беше осъден на четири години лишаване от свобода заради нарушаване на обществения ред. В китайските интернет форуми мнозинството смята, че обвинението е абсурдно. Защото как би могъл да наруши обществения ред човек като Сюй Чжъюн, който от години се намира под най-строго полицейско наблюдение заради правозащитната си дейност? Всъщност с тази присъда новите властници в Пекин просто искат да демонстрират едно: всяка дейност, която поставя под въпрос едноличната власт на Китайската комунистическа партия, ще бъде безжалостно наказвана.

Накратко – Сюй Чжъюн явно е раздразнил с нещо Комунистическата партия, а отговорът на въпроса с какво, е очевиден. Юристът и неговото гражданско движение настояват високопоставените партийни функционери да разкрият пред обществото имущественото си състояние. Той самият е убеден, че това е единственият начин за по-ефикасна борба срещу избуяващата корупция в Китай. Всъщност дори партийният ръководител и президент Си Цзинпин оповести програма за борба срещу корупцията и няколко подкупни партийни функционери вече бяха осъдени на лишаване от свобода. Т.е. – на пръв поглед Сюй Чжъюн сякаш спазва правилния партиен курс, но само на пръв поглед.

Борбата е само на книга

Вярно е, че за последните 12 месеца най-малко осем високопоставени политици бяха осъдени за корупция. В някои от случаите наказанието дори беше прекалено строго. Но в Китай всички знаят, че корупцията е много разпространена и това зло не може да се ликвидира с осъждането на няколко министри – главният проблем произлиза от политическата система на държавата.

В огромна страна като Китай думата имат единствено комунистите – не съществува нито независимо правосъдие, нито свободна преса. Сюй Чжъюн изтъква точно този проблем и именно поради това сега му запушват устата. Колкото до антикорупционната програма на Си Цзинпин, според много наблюдатели тя е просто параван – с нейна помощ той разчиства пътя си от своите вътрешнопартийни врагове. Тези дни една международна група юристи публикува резултатите от свое проучване, според което високопоставени китайски политици и техните семейства са изнесли от страната огромната сума от 4000 милиарда (или 4 билиона) долара в данъчни оазиси по цял свят. В списъка е и името на зетя на първия борец срещу корупцията Си Цзинпин.

 
 
Коментарите са изключени за Китайските комунисти не се шегуват