Заради измененията в климата на Земята човечеството рискува да загуби до 30 процента видове животни и растения. Както уточниха учените, живите организми не успяват да се приспособят към промените в климата. В същото време, според изследователите, в резултат могат да се появят нови екосистеми.
Повишаването на температурата, запустяването на земите, намаляването на водата, предизвикано от глобалните промени в климата на планетата, са основните причини за съкращаването на биоразнообразието. Последните изследвания показват, че на крайбрежието на Северна Америка, където температурните скокове са особено осезаеми, количеството на сьомговите риби през последните години е намаляло десетки пъти. В най-близко време завинаги може за изчезнат кораловите рифове. Високите температури на въздуха ги лишават от хранителни вещества, което довежда до тяхното обезцветяване и гибел. Намаляването на валежите и увеличаването на горещите периоди в Австралия поставя на границата на измирането много видове торбести животни, в това число и кенгуруто. По-сухият и по-малко предсказуем климат в Африка южно от Сахара съществено е съкратил местообитанието на слоновете.
Заради климатичните промени завинаги може да изчезнат и някои елементи на ландшафта. Започна да се разрушава екосистемата на алпийските ливади, които стремително се заменят с гори. Съществуващите с векове ливадни растения може да се запазят само на малка територия. Учените отбелязаха, че някои видове са мигрирали, за да поддържат необходимата им среда на обитаване, казва биологът Сергей Кручина:
– В Московския регион се появиха южни видове насекоми, в това число и вредители. Увеличиха се болестите по растенията, които са характерни за южните региони. Може да говорим, че южните топлолюбиви животни и растения полека се придвижват на Север. В Централна Русия вече спокойно расте грозде, добре се отглеждат южни плодови култури.
Последните изследвания сочат, че най-силно промените в климата се чувстват във високите ширини. Съществено са намалели морските ледове, а също и площите със сезонна снежна покривка. Всичко това оказва негативно влияние върху северните обитатели.
Повишаването на температурата е способно да влияе не само върху размерите на ледниковата покривка в Арктика. Според последното изследване затоплянето на Земята с времето ще предизвика намаляване на големината дори при едрите хищници. Веднъж това вече се е случвало приблизително преди 55 милиона години. Това е бил период с най-силно и рязко затопляне от времето на измирането на динозаврите. Учените предполагат, че животните са намалели заради недостиг на храна: при високото ниво на въгледвуокис растенията са по-малко хранителни.
Съвременните изследвания показват, че днешните климатични промени ще се извършват два-три пъти по-бързо. А това означава, че животните и растенията ще трябва бързо да се променят, за да оцелеят в новите условия. Възможно е появяването на нови комбинации видове и общности, които ще образуват неизвестни досега екосистеми, пише Гласът на Русия.