Днес светът за девети път отбелязва Международния ден в памет на жертвите на Холокост, установен от ООН в 2005 година. На територията на бившия концлагер Аушвиц-Биркенау се провежда среща на парламентаристи от всички краища на света с участието на бивши затворници, освободени през януари 1945 година от съветските войски.
На 27 януари 1945 година в концентрационния лагер Аушвиц-Биркенау влезли съветски войници. Те намерили и освободили 2,819 затворници, сред тях 180 деца по-малки от 8 години. Много от онези, които оцелели, днес живеят в Израел. Тези хора са свидетели на страшния и безпрецедентен геноцид на еврейския народ, на опити да бъдат изтрити от лицето на земята не само евреите, но и паметта за тях.
Днес 60 депутати от израелския Кнесет, а също 30 израелци, преживяли Катастрофата, в това число и няколко бивши затворници от Аушвиц-Биркенау, участвали в събрание на парламентаристи от всички страни на територията на бившия концлагер. Тя смятат, че това символическо мероприятие е най-доброто доказателство за това, че злодейският план на нацистите бил провален. Ето какво заяви министърът на икономиката на Израел Нафтали Бенет:
– Цялото семейство на бабата на моята съпруга загинало в Катастрофата. Оцеляла само една, която била укрита в манастир. Тя ми разказа, че тогава се лишила не само от семейството, но и от сън, тъй като се страхувала, че на сън може да каже някакви думи на идиш и да се издаде. Кръстих една от дъщерите си на нейно име. Надявам се, че повече нито едно дете няма да се замисля за това преди да заспи.
Международният ден на Холокост беше обявен от ООН преди 9 години, през януари 2005 година. В този ден в целия свят се провеждат паметни церемонии и срещи, по време но които хора от по-възрастното поколение разказват на младите за онова, което се е случило, спомнят си за загиналите. В Москва в Еврейския музей и центъра на Толерантност свещи запалили равин Берл Лазар и ръководители на еврейски общини.
Освен Международния ден на Холокост, в Израел съществува също национален Ден на памет за 6 милиона загинали в Катастрофата. В този ден стотици ученици заминават за Полша, Австрия и Германия за да се убедят нагледно в това, какви нечовешки постъпки били извършени по време на войната. Разказва вятар Иран, ученик от 12-ти клас на едно от училищата в Хайфа:
– В този ден звучи сирена. Ние се изправяме на крака за да почетем паметта на светите мъченици, невинните, които били убити от фашистите. Ние трябва да помним за да не допуснем този ужас да се повтори.
От момента на освобождението на затворниците от Аушвиц-Биркенау и приключването на Втората световна война изминаха вече 69 години. С всяка година бившите затворници и освободителите стават все по-малко и по-малко. Сега отговорността паметта за тях да живее се пада на техните деца, внуци и правнуци, пише Гласът на Русия.