Човекът зад папата

| от |

Той е архиепископ на Тегусигалпа, музикант и пилот на хеликоптер, а освен това – и човекът, който трябва да реформира администрацията на Ватикана, разказва Дойче веле. Дали хондураският кардинал Марадиага ще се справи с тази трудна задача?

Джазът е неговата голяма страст. Това пролича ясно по време на посещението на кардинал Марадиага в Германия: след служба в бонската катедрала той не се сдържа и седна на органа. Все пак освен теология, психология и естествени науки, той е следвал и музика.

0,,16663587_303,00

71-годишният кардинал от Хондурас знае как да печели симпатиите на хората – през 2000 година под негов патронаж стартира международната кампания за опрощаване на дълговете на страните от Третия свят. Кардинал Родригес Марадиага е и президент на благотворителната католическата организация „Каритас интернешънъл“, както и член на управата на неправителствената организация „Дон Боско Мондо“, защитаваща правата на младежите в неравностойно положение.

Най-новата му задача е същевременно най-трудната и най-отговорната: от октомври миналата година той е председател на специална комисия от кардинали, която по поръчение на папа Франциск трябва да реформира администрацията на Ватикана – Папската курия.

Реформа за лаиците?

Така, както едно правителство се състои от отделни министерства, така и католическата църква е разделена на т.нар. дикастерии. „Имаме конгрегация за епископи, за свещеници, за религиозното учение, защо да нямаме и за лаици?“, казва кардинал Марадиага относно реформите, които обсъжда в момента ръководената от него комисия. В крайна сметка лаиците са мнозинството в църквата.

В момента католиците, които нямат духовни санове, са представени в един съвет, но на практика почти нямат никакво влияние в Рим. „Папата настоява за създаването на нов орган за лаици“, казва в тази връзка кардинал Марадиага. „Към тази нова конгрегация може да премине например и Съветът за семействата, а семейните двойки могат да членуват в новия орган“, допълва хондураският кардинал.

Това, че той се застъпва така силно за вярващите без духовен сан, не е изненада. Той познава отлично техния ангажимент от родината си Хондурас – там свещениците не са достатъчно, а голям брой малки селища са трудно достъпни. Впрочем кардинал Марадиага е единственото духовно лице в страната, който пилотира хеликоптер, за да се придвижва между отделните енории. Още през 1966 година в Хондурас започва обучението на църковни лаици, за да могат да водят църковните служби по Великден в малките отдалечени общини. Днес обучените лаици са над 17 хиляди.

Като от друга галактика

Администрацията на Ватикана, която е била реформирана последно в края на 1980-те години при папа Йоан Павел II, не е единственият проблем. Крайно време е и комуникацията да бъде подобрена. „След сутрешната служба си проверявам електронната поща от мобилния ми телефон“, казва кардинал Марадиага. Очевидно обаче това все още не е станало стандарт за всички висши духовници. „Те са като от друга галактика“, усмихва се той. И все пак: за да може в бъдеще комуникацията в църквата да върви по-добре, епископалният синод например трябва да стане постоянно действащ орган, смята кардиналът. Сега членовете му се срещат на три години.

Ръководената от Марадиага комисия, т.нар. К-8, ще продължи да работи и след като извърши реформата – като съвещателен орган към администрацията на папата. „Папската курия не е средство за правене на кариера, а начин да служим на хората“, уверява 71-годишният кардинал от Хондурас.

 
 
Коментарите са изключени за Човекът зад папата