Зимните месеци са най-неприятни за джоба на потребителите. Факт. Празници, подаръци, ските на децата, екскурзията до планината, признаваме си – охарчваме се. Но стане ли дума и за плащане на сметки за отопление, ни втриса.
„Топлофикация“ София съобщи, че потребителите на дружеството ще получат със средно 17% по-ниски сметки за декември, отколкото за същия месец на 2012 г.Миналия месец средната температура е била плюс 0.5 градуса, а преди година – минус 0.8 градуса. Цената на топлоенергията този сезон също е по-ниска, отколкото действалата преди година.
„Топлофикация“ уверява, че е анализирала сметките на клиентите си, чиито сметки от този отоплителен сезон надхвърлят 300 лв. и е установила, че са изготвени на базата на реални месечни разчети. Сметките на три четвърти от абонатите пък са до 150 лв., според дружеството.Изглежда ние сме по средата, защото сметките ни за парно за декември са около 250 лв., въпреки, че не всички радиатори са включени, а и през по-голямата част от месеца не сме се застоявали у дома.
Очевидно е, че стигне ли се до изравняване, ще си получим надвнесеното, но не горим от желание отново да сме кредитор на общинското предприятие до средата на лятото.
Започнахме да се ровим в търсене на алтернативни начини за отопление на маломерно жилище и стигнахме до интересни изводи. Стоян, Христо и Спас ще ви ги представят един по един.
Стоян:
Спирам се на духалката. Почти съм сигурен, че е изборетение, подобно на чушкопека, измислено в някой гараж, за да топли краката на монтьора. Ниска първоначална цена, но после харчи страшно много ток – до 2000 вата на час. Факт е, че бързо „отвръщат” въздуха, но основно в малки помещения и в момента, в който ги спреш, стаята изстива моментално. Става да ми топли краката докато продавам във вестникарската будка, но отпада като вариант за дома.
Христо:
Около празниците бях на гости на позната, която се беше оборудвала с няколко страхотни футористични климатика с ниска консумация на енергия. Но! Един от основните им минуси е движението на въздушната струя в помещението, която, ако е насочена директно срещу хората в стаята, може да стане причина за появата на алергии през зимата, а през лятото и настинки.
Друг голям недостатък на отоплението с климатици е загубата на топлинна мощност, когато температурите навън паднат под нулата. През най-студените зимни месеци няма как да разчитате на този начин за отопление, защото при сериозни минусови температури, независимо от градусите, които задавате от дистанционното, климатикът не може да ви осигури нужната топлина.
Тези проблеми могат да се избегнат ако се инвестира в инверторни климатици. Средната цена за един уред, (а ще има нужда от климатик за всяко помещение, което ще се отоплява) е между 1500-2000 лв., което прави около 6000 лв. за тристаен апартамент. Тъй като самите уреди не са малки трябва да предвидите и място, за да монтирате съответно вътрешните и външните тела. И да се надявате на зима без много студени дни.
При климатика по-лекият топъл въздух се събира във високите части на помещенията, но в ниската си част стаите остават студени. Освен това голяма част от енергията на затопления въздух се губи с проветряването още преди да е получена от предметите и хората.
В България отоплението с малки електрически уреди (в това число и климатиците) е много разпространено най-вече заради ниската цена на уреда и достъпността, но за съжаление те са най-лошият вариант, когато говорим за съотношение цена-ефективност.
Спас:
Докато в Европа газовите конвектори се използват масово от дълги години, за мен те са едно сравнително ново и не особено познато оборудване.
Това са отоплителни уреди, подобни на калориферите. Работят с природен газ, който изгаря вътре в тях и получената топлина чрез вентилатор се подава в помещението. Съотношението цена – ефективност е отлично. И също като електрическите уреди може да се използват по всяко време. Естествено, максимален ефект ще има и ако жилището има топлоизолация.
Ефективността на газовите конвектори е голяма – позволяват лесно да се достигне до висока степен на комфорт, гарантирайки ефективно разпространение на топлината във всяка една точка на помещението, което искам да отоплявам.
С тях мога да реализирам с до 40% по-големи икономии на енергия в сравнение с други конвенционални източници (маслени радиатори, печки „Лъч”, калорифери), тъй като достигат до желаната температура за много по-кратко време.
Оказва се, че конвекторите са достъпни и вършат работа. Когато трябва да се затопли работилницата, банята, сервизните помещения и т.н., газовите конвектори са едно от най-ефективните решения, тъй като не изискват монтирането на котел, циркулационни помпи, тръбни инсталации, вертикални опори и други скъпоструващи компоненти на системата за централно отопление. Освен това бих могъл да включа конвектора точно в момента, в който ми се наложи – в прехода между сезоните, рано напролет или през есента, и естествено, през хладното дъждовно лято.
Уредът затопля помещението чрез конвекция на горещия въздух. Устройството му е сравнително просто: то се състои от декоративен подвижен корпус, в който е разположен топлообменникът. В топлообменника се извършва изгарянето на постъпващия газ. Топлината се предава от външната повърхност на топлообменника към циркулиращия посредством многостепенен вентилатор стаен въздух.
Уредът се монтира на стената, а корпусът е сваляем, което облекчава обслужването и извършването на необходимите работи. Материалът, от който е изработен топлообменникът, може да бъде стоманен или чугунен.
Стоян, Христо и Спас стигнаха до извода, че ще изберат уреда, който им бърка най-малко в джоба, но и от който има ефективност. Ако и вие сте на кръстопът, можете да се възползвате и от промоцията в момента: Освен отстъпка до 100% от таксата присъединяване, хората могат да си купят и газови конвектори с до 20% отстъпка. Условията са тук.