Във Вашингтон обсъждат изследването на Вселената

| от |

САЩ и още 30-ина държави, сред които Китай и Русия, се опитаха през изминалата седмица да загърбят съперничеството си в покоряването на космоса и да поставят основите на световно сътрудничество за изследване на Вселената, предаде АФП.
1

За пръв път Международният форум за изследване на космоса се събра в Държавния департамент във Вашингтон на равнище министри повече от две години след учредяването му в Италия под егидата на Европейския съюз и Европейската космическа агенция.

„Всички имаме интерес да разширим покоряването на Слънчевата система от човека, да напреднем в иновациите, да увеличим народите и държавите, които се възползват от космическите открития“ – резюмира заместник държавният секретар Уилям Бърнс. Той насърчи делегациите държавите им да „намерят смелост и политическа воля за развиване на покоряването на космоса и да осигурят сътрудничеството да надделее над съперничеството“.

Периодът на Студената война наистина беше характеризиран от неуморно съперничество между САЩ и СССР за първенство в реализиране на пилотиран полет в космоса и за изпращане на човек
на Луната.
distant_galaxy-normal

В наши дни Китай, Индия и Япония се надпреварват за надмощие в покоряването на космоса. Пекин през декември успя да изпрати сондата „Чанъе-3“ до Луната, която кацна меко и пусна роувъра
„Нефритен заек“. Предишното меко прилуняване беше от далечната 1976 г. на съветската мисия „Луна 24“. Индия пък успя през ноември да изстреля сонда към Марс.

В същото време САЩ намали финансирането на космическите си програми, като се отказа да се върне на Луната, но възложи на НАСА да работи върху пилотиран полет към Марс до 2030 г. 16 държави, сред които САЩ, Русия, Япония и европейски страни си сътрудничат в космоса благодарение на Международната космическа станция. Тя струва 100 милиарда долара, като животът й съвсем неотдавна беше продължен до 2024 г.

Международният форум за изследване на космоса е още по-амбициозен. Целта му е да бъде изградено световно сътрудничество за по-добро изследване на Слънчевата система и отвъд нейните граници.

 
 
Коментарите са изключени за Във Вашингтон обсъждат изследването на Вселената