Продайте стария мобилен телефон, ходете пеша на работа, пестете ток, купувайте на намаления. Това са само някои от съветите за намаляване на разходите за тази година.
1. Възползвайте се от кешбек, доколо тази услуга съществува у нас, а именно, купувате нещо за 600 лева, а след месец търговецът ви възстановява 100. Купувайте с кредитни карти на промоция, които предоставят отстъпки. Можете да използвате наградите, които получавате след похарчена определена сума пари.
2. Рециклирайте старите мобилни телефони, DVD-та, CD-та и дрехи. Потърсете сайтове с обяви където можете да продадете стария телефон. Ще се изненадате колко пари можете да вземете от продажбата на всеки употребявани смартфон или от стари игри.
3. Сравнявайте цените в магазините и купувайте където е по-евтино. Някои продукти са по-евтини в един, а по-скъпи в друг магазин.
4. Прехвърляйте пари от кредитните карти с по-малка лихва, за да погасите задълженията си към тези с по-голяма лихва.
5. Купувайте продукти от магазините на търговските представители, които са по-евтини от другите маркови продукти.
6. Спрете да плащате целогодишно членство в клубове в които членувате, фитнес, басейн и т.н, а плащайте месец за месец, защото има шанс да спрете да ходите редовно. Предимството на месечното плащане е, че може да забавите или да спрете по всяко време, ако решите, че вече не искате да ходите на това място да тренирате.
7. Купувайте храни, които не могат да се развалят в големи количества, само ако са на промоция. Една туба кетчуп, например, може да бъде съхранена в продължение на една година в кухненския шкаф, така че ако ползвате много кетчуп, или лютеница, закупуването на по-голямо количество наведнъж, ще ви спести пари. Също така, офертите две бутилки за една цена не са за пропускане.
8. Променете обикновените с енергоспестяващи крушки и използвайте електрическите уреди, които харчат повече, когато е по-евтин токът, у нас през ноща. Едно домакинство може да спести много пари, ако е фен на енергийната ефективност.
9. Използвайте сайтове за групови отстъпки, за да спестите когато искате да си купите нещо. Ходене на ресторант, козметични услуги, екскурзии, билети за театър и др.
10. Ходете пеша до работа, ако е възможно. Ходенето е здравословно и евтино отколкото шофирането или да отидете с обществения транспорт. Ако използвате автобус, това може да ви спести пари, но ходенето пеша е най-изгодни вариант и за вашия портфейл и за тялото. Разбира се, ако домът ви не е твърде далеч от работното място.
11. Сами започнете да отглеждате билки и подправки. Ако съхранявате саксии с растения в кухнята, така ще спестите за купуване на подправки, защото с отглеждането им винаги ще имате хем прясни, хем безплатни подправки.
12. Харчете по-малко за почивка през 2014 година. Разумно е да не бързате . Винаги проверявайте дали има специални оферти и разбира се чакайте оферти в последния момент.
13. Намерете евтини полети за вашата почивка през следващата година. Търсете ги в специализирани сайтове, но внимавайте – те понякога дават различни цени, в различно време, особено ако проверявате по няколко пъти. Затова изтривате кеша и бисквитките (Cookies).
14. Помислете два пъти, преди да купите нова рокля. Може би можете да заемете или да наемете. Ако имате голямо събитие през 2014 г., а не искате да похарчите огромна сума пари за рокля, която ще облечете само веднъж в живота си, тогава се поровете в чужди сайтове, които отдават под наем рокли от известни дизайнери.
15. Разделяйте разходите за пътуване. Можете да се свържете с хора, които също искат да споделят транспорта до работа и така да си разделяте разходите за дълъг период от време.
16. Отворете нова спестовна сметка. Освен спестовните книжки, които имате в момента, ако имате пари в банката, отворете нова спестовна сметка, от която ще получавате допълнителна лихва. Въпреки че приходите на депозитите падат, можете да изберете вариант с изгоден лихвен процент.
17. Ограничете телевизионните си пакети. Гледайте тези програми, които са безплатни с антена, а това, което е ново и актуално, търсете и гледайте в Интернет.
18. Използвайте тенджера за бавно готвене в която можете да направите любимата си яхния, докато сте на работа. Просто тези съдове може да бъдат оставение „да работят“, докато сте на работа, осем часа, а за това време те ще харчат по-малко ток, отколкото ако сготвите във фурната.
19. Правете онлайн проучване в свободното си време за да спестите пари. Направете преглед на различни оферти за покупка в интернет, запомнете любимите си оферти, а след това купувайте.
20. Проверете дали децата ви могат да получат някакви боноси от общината. Също така, проверете дали има някакви кредити за образование и стимули свързани с тях .
21. Отворете специална дългосрочна спестовна книжка за децата, която е с по-висока лихва. Въпреки това, от време на време проверявайте, каква е доходността, която получавате и дали има някакви скрити такси, които плащате, а не знаете за това.
22. Не купувайте бутилирана вода, а пълнете вече използвана бутилка с вода от чешмата. Покупката на бутилирана вода е вредна за околната среда, а също така това е скъпо.
23. Самите си правете фрешовете. В блендер или сокоизстисквачка си правете здравословни сокове и пестете пари, вместо да ги купувате.
24. Намерете най-евтиният начин за почивка в чужбина. Ако отидете на почивка тази година, опитайте предварително да предвидите всички разходи. Изберете кредитна карта, която няма комисионна за теглене на пари в чужбина или използвайте обикновена дебитна карта, също без комисионна.
25. Купете си Коледната украса за следващата година сега. След коледната еуфория, някъде можете да намерите евтини украса, възползвайте се.
26. Не пийте през януари. Може да се ограничите в консумацията на алкохол, а може и въобще да не пиете. Някои изчисления показват, че хората харчат по празниците голяма сума пари за алохолни напитки.
27. Използвайте картите за лоялност в супермаркетите. Те предлагат различни отстъпки, които може да ви спести пари.
28. Използвайте предимствата на мобилните оператори, като например безплатни минути, евтини пакети, както и предимствата на пакетите за фиксирана телефония, те може да ви намалят разходите за телефон.
29. Започнете да пресмятате месечните разходи на домакинствата в Excel. Там поставете всички разходи, които плащате – вноска за апартамент, вноска за наем, храна, транспорт, комуниални, застраховка, телефонните сметки, както и всичко друго, така ще си гарантирате, че няма да прекалявайте с разходите и може да си определите точен бюджет.
30. Изключвайте електрическите уреди, когато не ги използвате. Крушките в стаите, малките детски лампи, светодиодите в кухнята и други подобни. Всичко, което може да не работи, нека не работи.
31. Използвайте устройства за пестене на енергия, за да намалите разходите. Например усилвател за радиатор може да ви помогне, или релета, таймери за стълбище, контакти с таймери.
32. Разменяйте книгите, които сте прочели с приятелите си. Не е нужно да харчите пари, за да купите нови книги, а просто ги заменяйте с ваши приятели или крос-букинг, доста е популярен в България.
33. Плащайте на вашите деца да помагат в домакинската работа. Научете децата да печелят по малко пари, като им давате по някоя от домакинските задачи. Например почистване на къщата или колата, хвърляне на боклука, гладене на дрехите или разходка на кучето, за да спестите пари на специалисти, които биха го направят за вас, а в същото време така ще научите децата да ценят парите.
34. Гответе си, вместо да купувате готова храна. Вместо да купувате готова пица от някоя пицария, можете вкъщи да си направите красива пица с това, което купувате от магазина и ще сия изпечете у дома.
35. Избягвайте януарските отстъпки. Въпреки че ви се струва, че нещата са с отстъпка, вероятно ще купите нещо, което не ви трябва, за което после ще се чудите защо изобщо сте го закупили.
36. Проверявайте сайтовете за отстъпки на електроника, книги, дрехи и др.
37. Пазарувайте от дискаунтите, колкото и да не искаме да го кажем, кварталните бакалии са по-скъпи от големите хипер маркети.
38. Използвайте купоните за отстъпка, за да спестите от пукупкатана някои по-големи или по-скъпи вещи.
39. Ако имате някоя празна стая я дайте под наем. Изследвания показват, че голяма част домакинства имат по някоя празна стая или гараж, които не се използват за нищо, въпреки че могат да спечелят от тях.
40. Намалете някой от разходите за застраховане. Ако имате много застраховки, прегледайте отново офертите на всички фирми, дали има нещо по-благоприятно от това, за което сте плащали много през миналата година и ще видите дали парите ви отиват на вятъра.
41. Запознай се със съседите си и направете нещо като „обща икономика“. Можете заедно да рециклирате, да правите общи партита, заедно да плащате комунални сметки и окосяване на тревата, да речем, както и разходка на кучето.
42. Продайте старите комикси, пощенски картички с марки на тях и други неща, които имат стойност. Ако имате стари неща скрити на тавана, стари играчки, легла или други неща, които не ви трябват, пуснете ги в продавалник.
43. Проверете пенсионния си фонд. Разгледайте колко пари имате и вижте конкурентния фонд може да работи по-добре.
44. Взимайте си рестото при всяка покупка и го събирайте в един буркан и в края на годината ще се изненадате колко можете да спестите по този начин.
45. Спечели кешбек карта за покупки онлайн. Тези карти, макар на пръв поглед изглеждат подозрително, могат да ви донесат икономии и процент от стойността на покупката.
46. Следете отстъпка на марките, които те публикуват в социалните мрежи, понякога бързо можете да разберете за някоя отстъпка или добра оферта, които могат да се намерят в магазините .
47. Инсталирайте смарт-метър (умен електромер). Енергийните компании твърдят, че това ще стане истински хит в следващите няколко години. Едно от определенията за нея е, че представлява интелигентна мрежа, използваща цифрова технология. Тя предоставя електроенергия от доставчиците на потребителите, като използва двупосочни цифрови комуникации за контрол на уредите по домовете. С тях семействата сами могат да управляват консумацията на енергия и да намалят разходите. И мобилни приложения на вашия смартфон могат да помогнат.
48. Не изхвърляйте храната. Всяко семейство хвърля големи количества храна през годината, особено тези, които имат деца. Просто, планирайте и съхранявайте храната както трябва, за да не ви се разваля.
49. Преместете се в друга банка, която дава по-високи лихви за спестяванията, както и за разплащателната сметка.Различните банки предлагат различни условия, такива са и разликите в техните комисионни и лихви.
50. Кажете „не“ на нещата, които не ви трябват, които не можете да си позволите или няма да ги използвате, не ви е нужен още един лизинг за по-нов телевизор.