Постиженията на руските учени през 2013 година

| от |

151035938

Изучаването на системата на хромозома на човека, борбата с рака и новите стъпки към създаване на изкуствен интелект – с тези събития беше отбелязана отминалата година за руската наука.

За това, с какви още постижения могат да се гордеят руските учени, ще научите от нашия материал.
За пробив през миналата година в научната общност се смятат разработките в областта на онкоимунологията. Сега учените насочват всичките си сили не към лекуване на самия тумор, а към създаването в организма на такива условия, при които той сам ще победи злокачественото образование, т.е. повишаване на имунитета. В Сибир учени успели да получат мляко на трансгенна коза с особени белтъчини, които помагат да се развива костния мозък на клетките, необходими за възстановяване в следоперационен период. Трансгенните животни – това са експериментални организми, чийто хромозомен състав съдържа една чужда ДНК. Те се отглеждат много сложно, освен това трансгенът може да се окаже неактивен. Но въпреки това има достатъчно положителни резултати, посочва генетикът Олег Серов:

– В идеалния случай, именно в млечната жлеза в период на лактация започва активация на този ген, в голяма количество започва да се секретеризират белтъчини на човека. Те са в голямо количество, тъй като една коза дава 250-300 литра мляко, а в един литър се съдържат от 1 до 5 грама от тези белтъчини.

А в Курчатовския институт изясняват, как да се управлява мозъка. За тази цел неутронна мрежа на мишка поставили в епруветка с питателна среда и присъединили към нея електроди, които показват ефективността на нейроните. А присъединена към учебен робот, такава система може да се адаптира към външните условия и дори да избягва препятствия при придвижване. Главната цел на тези експерименти е да бъдат изучени механизмите, които помагат на мозъка да се адаптира, за да може на тяхна основа да бъдат създадени изкуствени системи.

Отминалата година беше богата и на ценни находки. В Якутия откриха останки от рядко запазил се мамут – въпреки здравия смисъл, в него се запазила дори течна кръв. А на дъното на Волга за първи път в съврементата история били намерени останки едновременно на два гиганта: възрастен мамут и на малкото му мамутче. Интерес на учените предизвикали резултатите от микроизследванията: на телата на тези животни почти нямало вълна. Някои учени предполагат, че намерените останки не принадлежали на мамут, а на негови предци – трогонтериев слон, най-големият представител на хоботните животни.

Освен това, учени дешифрирали ДНК на древен кон, чийто останки били намерени в Сибир заедно с останки на денисовци – древни хора. На основата на тези данни ще може да бъде съставен пълен ген на древното животно и да се изясни, дали този кон е бил домашно животно, или обект на лов, пише Гласът на Русия.

 
 
Коментарите са изключени за Постиженията на руските учени през 2013 година