Олимпиада на скалите

| от |

16IMG_ER20131214_104832_20

Обектите на планинския комплекс Сочи са готови да приемат спортистите и гостите на Олимпиадата. На много от тях вече се проведоха пробни състезания, но някои от тях, като трамплина „Руските хълмове”, все още предстои да дебютират в големия спорт.

Влакът за Красная Поляна – планинският комплекс, където са разоложени олимпийските обекти – започва пътуването си от централната гара на Сочи и минава покрай брега на Черно море. След това той рязко се потапя в тунел и излиза вече в истинската руска зима, в планините, където под един метър сняг няма дори и намек за море и палмови дървета.

Красная поляна се намира в сърцето на планинския комплекс на Олимпиадата: отдясно е комплексът за бобслей „Шейна”, напред – ски пистите „Роза Хутор”, отзад – трамплинът „Руските хълмове”, а отляво – пистата за биатлон „Лаура”. Последната е, може би, най-живописната. За да стигнете до нея, трябва да се качите на въжена линия, която за 15 минути ще ви закара до високопланинската долина с кокетни къщи-хотели,уютни кафенета и невероятно чист планински въздух. Спортистите вече имаха възможност да изпробват трасето – на него се проведоха етапи от Световното първенство през миналата година.

Близо до Лаура, от другата страна на склона се намира комплексът за бобслей „Следж”. Неподготвените Фенове се ужасяват при вида на конструкцията: трудно е да си представиш, че някой доброволно ще се носи по тази тръба с бясна скорост. Въпреки това, такива смелчаци в света има много и най-добрите от тях ще се състезават през февруари на тази писта.Този комплекс е много популярен сред младежите. Той ще им остане като наследство след Олимпийските и Параолимпийските игри. И през 2017 г. бе решено там да се проведе световната купа по бобслей и скелетон.

Единственият обект на планинския комплекс на Олимпиадата, които все още не е участвал в състезания е трамплинът „Руските хълмове”. Това е огромно съоръжение, което буквално виси над Красная поляна. От него се открива прекрасна гледка към прохода. Експертите твърдят, че това е един от най-сложните обекти на Олимпийадата. Не само, че конструкцията е построена на издигнат на практически отвесна скала, там още трябваше правилно да бъдат поставени светлините и да се монтират специални генератори за лед, в случай на липса на сняг.

Под огромния отвесен трамплин на фона на белите преспи се снимаха за спомен японските журналисти. Красная поляна през декември, признават те, им напомня за приказката на Арсениев „В Усурийския край”. Някога това произведение от руската литература беше увековечено от Акира Куросава във филма „Дерсу Узала”, пише Гласът на Русия.

 
 
Коментарите са изключени за Олимпиада на скалите