Иранският парламент гласува преместването на столицата на републиката. Новият център на страната може да стане град Паранд, който се намира на тридесет и пет километра югозападно от Техеран. За преместването са гласували 110 от 177 депутати. Сега трябва да се формира специална комисия, която да разгледа въпроса.
Сред основните причини за преместването на столицата в Иранския парламент посочват пренаселеността на Техеран. Сега там живеят около 12 милиона души. Освен това в града се влошава екологичната ситуация. Но всичко това може да бъде само маневра, отклоняваща вниманието на жителите от по-важните външнополитически проблеми, – смята специалистът на Изтока Сергей Серьогичев:
-Най-вероятно решението е свързано с желанието да се отклони вниманието на хората. Този мащабен проект няма да бъде реализиран, но ще бъде обсъждан. Това за няколко месеца ще погълне вниманието на хората, за да не мислят за Сирия и „Хизбула”.
В историята има много неуспешни примери за пренасяне на столици. До 1997 г. столицата на Казахстан беше в Алма Ата. Разширяването на границите беше невъзможно заради географското положение – наоколо са разположени планини. Затова политически и икономически център направиха град Акмала, като го преименуваха в Астана, което в превод от казахски език значи столица. Тогава президентът на страната Нурсултан Назарбаев като основен довод в полза на пренасянето посочи удобното разположение на новата столица:
-Първо, тя се намира почти в географския център на Казахстан. Второ, в Акмала се пресичат големи транспортни пътища. Трето, днес в града живеят триста хиляди души и в съответствие със съществуващия основен план е предвидена възможността числеността на населението да се увеличи до 400 хиляди. Четвърто, не стоят въпроси за състоянието на основните системи за жизнено осигуряване на града.
В някои страни се предпочитат за столици съвсем неголеми градове. Създаването на отделен правителствен център, според експерти, помага да се избегнат онези проблеми, с които се сблъскват мегаполисите. В това ни убеждава примерът на Канада. През 19 век званието столица получава Отава – към онзи момент населението на града не е надвишавало осем хиляди души. Бразилската столица през 1960 г. също е преместена в неголям, специално построен за това град, в централната част на страната. Според експерти това е помогнало за развитието на региона и за пренасочването на миграционния поток. Тъкмо затова населението там се е увеличило почти 10 пъти и сега надвишава два и половина милиона, а наоколо са се появила многобройни градове-сателити.