Четенето на художествена литература провокира биологични промени в мозъка, като го подсилва за дни напред, съобщи лира.бг, като се позова на проучване на университета „Emory” в САЩ. То показва, че един роман например дава сили на мозъка за поне 5 дни. Пълното изследване и резултати са публикувани в научното издание „Brain Connectivity”.
„Историите оформят нашия живот и в някои случаи дефинират личността. Ние се опитваме да разберем как те влизат в мозъка и какво му причиняват точно”, коментира Грегъри Бърнс, невролог и директор на центъра по неврология към университета.
Изследователите използвали скенер за функционален ядреномагнитен резонанс, за да идентифицират случващото се в мозъка по време на четене на роман. Това е революционен метод, който не е използван от науката досега. За експеримента са използвани 21 студенти от „Emory University”, които са изследвани в продължение на 19 дни.
Всички те чели от романа на Робърт Харис „Помпей”, който е вдъхновен от избухването на вулкана Везувий през 79 г. Учените избрали книгата заради нейния силен наратив и бързо развиващото се действие. Мозъчната дейност на участниците е сравнявана преди и след четене на книгата.
Резултатите след четене показват, че има активиране на невроните в мозъка, които отговарят за различни дейности. Например, само четейки как героят тича, се забелязва активиране на неврони, които отговарят за тичане. Нещо повече – тяхната активност продължава до 5 дни след прочитането на пасажа.
„Неврологичните промени, които са свързани с физическа активност и системите за движения показват, че е възможно романът да те „вкара” в тялото на главния герой. Досега знаехме, че добрата книга може да те постави на мястото на персонажите в преносен смисъл. Вече виждаме, че се случва и нещо физическо. Все още не знаем колко максимално могат да продължат тези промени. Но щом произволна книга активира мозъка за следващите 5 дни, можем да предположим, че любимите ни книги ни влияят далеч по-продължително”, коментира Бърнс.