Неотдавнашното легализиране на марихуаната в Уругвай породи нова вълна от дебати за целесъобразността на такова решение. За първи път държава разрешава и поема контрола на целия този сектор, от отглеждането и преработката до продажбата и разпространението на марихуана.
По пътя на частичното легализиране на „леките” наркотици вървят САЩ, Чехия, Швейцария, Люксембург, Испания, Португалия и Ямайка. С други думи, със сигурност можем да говорим за нова световна тенденция смята политологът Андрей Грозин:
– Легализацията на леките наркотици в момента е един вид политическа мода. Не бих рискувал да кажа, че това ще продължи дълго. Засега, марихуаната се намира на равна нога с тютюна и алкохола.
Определеният от експертите процес е безобиден само на пръв поглед. Леките наркотици (както и наркотицита като цяло) са най-краткият път към кошмар, откъдето не е възможно да се измъкнеш, смята лекарят Андрей Демин:
– Според мен, абсолютно правилна политика провеждат тези страни, които са забранили наркотиците и преследват на техните производители и продавачи. Даже и легалните наркотици, към които се отнасят алкохолът и тютюнът, имат способността да променят човешката психика. В действителност, това е нелечимо заболяване на мозъка. За съжаление, досега науката не е могла да ни предложи нищо. Ефективността на лечението е 3%.
За кого, тогава, е изгодна легализацията на наркотиците? Мнение на Андрей Грозин:
– На производителите на леки наркотици. На пазара на наркотици сега има голяма конкуренция, заради на ситуацията в Афганистан. Сега има много наркотици. Толкова много, че черният пазар, където те се продават, не може да поеме тази маса. Но ако се разшири легалния или дори полулегалния пазар на марихуана и хашиш, продажбите ще скочат. Производителите ще забогатеят от тази вълна. Легализацията на леките наркотици ще облекчи живота не само на наркобароните, но и на някои компании и финансови институции, паразитиращи върху този бизнес, но при това намиращи се в сферата на легалната икономика.
Експертите твърдят, че оправдаването на либерализацията на законодателството в тази област не издържа никаква критика. Например, легализацията на наркотиците съвсем не намалява нивото на престъпността, свързана с тяхната употреба, не ликвидира черния пазар, не пречи на организираната престъпност, не се ограничава разпространението на СПИН. По принцип, откъдето и да погледнем, отбелязваме, че наркотиците не решават старите проблеми, само да създават нови такива. Ако в правителството на Уругвай е надделяла другата гледна точка, това е станало, въпреки очевидните факти, пише Гласът на Русия.