Измерения на упадъка

| от |

296747958_8c15e91e3f

Според данни на Националната агенция за професионално образование и обучение охранител е най-желаната професия от младите българи през последните две години.

През 2012 г. за охранители са се обучавали 11 745 души. Година преди това желаещите да упражняват тази професия са били 8 620. И през изтичащата година най-много са подготвяните по специалността „физическа охрана на обекти“. Тези факти са изнендващи за хората, които са встрани не само от бранша, но и от унизителните факти за равнището на българското образование, което е безнадеждно болно.

Близо 40 процента от 15-годишните ученици в България са неграмотни и имат само елементарни четивни умения. 43.8 на сто от тийнейджърите са под критичните нива по математика, а в областта на природните науки делът на учениците със слаби оценки е 37 на сто. С тези резултати деветокласниците у нас са на последно място в ЕС по математика и четене. Трагичното състояние на българското образование бе потвърдено от последното изследване на грамотността PISA 2012, което се счита за едно от най-представителните и авторитетни в света. В него са участвали 510 000 ученици от 65 държави.

Това равнище на образованието в днешна България донякъде предопределя смущаващия факт за това кой е “най-желания занаят”. Естествено и нормално е всеки, дори и не дотам амбициозен юноша, да мечтае за перспективна професия – юрист, лекар, инженер, актьор, мениждър… Повечето младежи имат поне по няколко идеи за предстоящата огромна част от техния жгивот, бъдещето обаче, в повечето случаи, зависи от доброто образование, по-рядко от таланта или късмета.

Но какво определя модата “охранител” в сферата на трудовата реализция? Някой коментатори търсят обяснение в характерни черти на националния характер. Други си обясняват феномена с високата престъпност, ниската успеваемост в училище и сигурното работно място за охранителите. Трети търсят обяснение в примера, който се дава на младите – близо четири години страната бе управлявана от бивш охранител, комуто бяха поверили своята сигурност бившият цар и бившият държавен глава. Освен това той е собственик и на просперираща охранителна фирма.

По данни на вътрешното министерство в охранителния сектор са ангажирани близо 120 хиляди души, предимно мъже. По-голямата част от тях са с основно образование. Има и немалко пенсионирани полицаи и военни. Според доклад на Българската стопанска камара бизнесът в България дава над 1 милиард лева годищно за охрана. Тук влиза и закупуването и поддръжката на скъпа сигнално-охранителна техника.

Но само най-големите охранителни фирми наемат специалисти по информационни технологии за проектиране и настройване на електронни мрежи за сигурност и управление на бази данни, специализирани системи и др. Малкото млади хора в сектора са заети на места, които искат по-висока технологична култура. А мнозинството охранители са със слаби професионални компетенции и умения. По същество те са обикновени портиери или пазачи, пише Гласът на Русия.

За техните места ли са “сивите мечти” на толкова много мледажи?

 
 
Коментарите са изключени за Измерения на упадъка