Човечеството може да се каже сбогом на Малдивите, Хонг Конг, Венеция и Санкт Петербург. Тези градове ще потънат по водата, ако не бъде спряно предизвиканото от глобалното затопляне увеличаване на нивото на океаните.
През третото хилядолетие, нивото на Световния океан може да нарасне с 5 или дори 10 метра, в сравнение с днешното. Ясно е, че за такъв дълъг период от време могат да правят само приблизителни прогнози. Но в краткосрочен план всичко е по-ясно. До края на 21-и век нивото на водата гарантирано ще се повиши с един метър, а до края на 22 век – вече с три метра, разказва природозащитникът Алексей Кокорин:
На Земята има области, където покачването на нивото на водата с един метър може да бъде фатално. Малдивските острови със сигурност няма да оцелеят. Голям брой ниско разположени градове, главно в Югоизточна Азия (Калкута, Банкок, Шанхай, Хонг Конг), са чувствителни към повишаването на морското равнище. Покачване с един метър за тях е много лошо, а с три – просто потоп. За руския Санкт Петербург повишаването на нивото на водата с един метър не е страшно, но при покачване с три метра ще бъдат нужни много големи инвестиции за изграждане на защита.
Световният фонд за дивата природа смята, че големите загуби могат да бъдат избегнати, ако днес се премине на „зелена” енергия, ако се намалят вредните емисии в атмосферата, и по други начини да се спре глобалното затопляне. Въпреки това, не всички експерти са толкова убедени, че причината за наблюдаваното затопляне на Земята е човешката дейност. За такива заключения няма достатъчно данни, смята метеорологът Елена Волосюк:
Да се правят изводи за покачването на температурата, само въз основа на данни от последните 50 години, не е правилно. Защото така или иначе температурата има колебания във всеки времеви отрязък – и през денонощието и през цялата година, и така нататък. Ако тенденцията за покачване на температурата, която се наблюдава през последното десетилетие, продължи, това ще доведе до определено изместване на климатичните зони и покачване на морското равнище. Но всичко не е толкова еднозначно. Увеличението на температурата на въздуха може да бъде съпроводено от топене на ледниците. Това на свой ред ще се промени на солеността на водата, и по този начин ще се промени температурата на замръзване на водата на Световния океан. А с това е свързана температура на земната повърхност в планетарен мащаб.
По-рано генералният секретар на ООН Бан Ки Мун, говорейки във Варшава на конференцията по промяната на климата, заяви, че съвременното поколение диша въздух с рекордна концентрация на въглероден диоксид в атмосферата и, че днес се наблюдават най-високите темпове на топене на ледниците.