Коя е най-новата държава в света?

| от chr.bg |

Някак интуитивно ни е да си мислим, че едно такова нещо като държавите съществуват от дълго време. Но всъщност много от тях все още не са навършили и 100 години. Най-младата – Южен Судан – едва сега навършва 14 години. А скоро може и да загуби титлата си.

Южен Судан – официално известен като Република Южен Судан – стана държава на 9 юли 2011 г., като се отдели от Судан след референдум през януари същата година. На този вот 99% от анкетираните гласуват за независимост от Севера.

В този момент младата република се превръща в държава без излаз на море с площ от около 644 329 кв. км., която е само с малко (около 50 000 кв. км) по-малка от Тексас. Граничи със Судан на север (с граничен регион, известен като областта Абейи, за който претендират и двете страни), Етиопия на изток, Кения, Уганда и Демократична република Конго на юг и Централноафриканската република на запад.

Южен Судан е млад не само като възраст на самата държава, но и на населението си. В страната живеят около 12 703 714 души, чиято средна възраст е едва 18,7 години. Всъщност малко над 42% е на възраст под 14 години; за сравнение, само 18% от населението на САЩ е на същата възраст.

Но въпреки че понастоящем ЮС е най-новата държава в света, скоро тази титла може да ѝ бъде отнета от място, отдалечено на почти 14 000 км: Бугенвил.

Официално известен като Автономен регион Бугенвил, този регион в момента все още е част от Папуа Нова Гвинея – островна държава в Тихия океан, която собствено става независима сравнително скоро, едва през 1975 г. Активисти се опитват да обявят този регион за държава, но за сега не успяват да получат признание.

В края на 80-те години на ХХ в. възниква конфликт между Революционната армия на Бугенвил и Силите за отбрана на Папуа Нова Гвинея във връзка с експлоатацията на голямата медна мина Пангуна, който по-късно прераства в пълномащабна гражданска война. По приблизителни оценки по време на конфликта са убити между 15 000 и 20 000 души, като в крайна сметка той приключва с подписването на Мирното споразумение за Бугенвил през 2001 г.

Като част от това споразумение Бугенвил трябваше да създаде автономно правителство, а по-късно да проведе референдум за независимост. Този референдум най-накрая се проведе през 2019 г. – и близо 98% от бугенвилците гласуваха с „да“ за независимост.

Въпреки това все още не е станал собствена държава. Според споразумението между лидерите на Бугенвил и Папуа Нова Гвинея това може да се случи най-рано тази година, а най-късно – през 2027 г. Кога точно ще се случи обаче – и как ще изглежда тази независимост, когато това стане – все още крие много въпроси.

 
 
Коментарите са изключени за Коя е най-новата държава в света?

Повече информация Виж всички