Безумната конкуренция за рекорда за най-стръмната улица в света

| от |

Оказва се, че има един куп места, които искат да претендират за титлата „най-стръмната улица в света“. Световният рекорд на Гинес многократно е преминавал от едни ръце в други и изглежда, че между градовете, в които се намират въпросните улици, съществува (предимно) игриво съперничество.

За щастие, двете места никога няма да стигнат до сблъсък, тъй като се намират доста далеч едно от друго. Преди 2019 г. титлата се държеше от улица „Болдуин“ в Дънедин, Нова Зеландия, благодарение на нейния наклон от 34,97%. Това е достатъчно, за да я превърне в туристическа атракция, като туристите идват от хиляди километри само за да легнат на земята и да си направят снимки за спомен.

DunedinBaldwinStreet Parked Car

Паркирана кола на улица „Болдуин“

Но забелязахте, че казахме „преди 2019 г.“, нали. Защото това е годината, в която всичко тръгва надолу за „Дънедин“.

„За пръв път разбрах, че тази улица може да е претендент за най-стръмната в света, когато колата ми се плъзна право надолу с блокирани и четирите гуми“, казва тогава пред рекордите на Гинес Гуин Хедли, жител на Харлех, Уелс.

Така жителите на града се свързват с институцията за рекорди, за да подадат заявка за титлата. „От Гинес бяха много конкретни по отношение на критериите и квалификацията, които трябваше да притежава геодезистът, за да измери улицата“, казва Хедли. „Трябваше да намерим човек от Съвета на Гуинед, който да има съответната квалификация.“

Резултатът: Фод Пен Лех (Ffordd Pen Llech), улицата в Харлех, претендент за рекорда, показва наклон от 37,45% и с лекота побеждава улица „Болдуин“ с над 2%.

40%

Предупредителен знак преди улицата

Това е голяма победа за малкия град. „Не мога да ви опиша колко сме доволни, че Фод Пен Лех вече е призната за най-стръмната улица – казва Хедли, – не само в Уелс, не само в Обединеното кралство, не само в Европа, но и в целия свят.“

Но как приемат новината жителите на Дънидин? Е, въпреки всичките забавни снимки, те не приемат обновяването на рекорда с лека ръка. „Ако се окаже, че Уелс има по-стръмна улица – обявява кметът на града Дейв Кал – просто ще трябва да организираме едно от нашите периодични земетресения и да наклоним Балдуин още малко!“

Очевидно обаче това е малко трудно, така че хората предпочитат просто да обжалват решението.

„Обжалването, ръководено от Тоби Стоф, включва сравнително изследване на триизмерните форми на улиците Дънидин и Форд Пен Лех“, обясняват от „Рекордите на Гинес“ по-малко от година по-късно, през април 2020 г.

„Резултатите разкриват, че за да се оцени справедливо различната форма на улиците, независимо дали са прави или криви, стръмнината трябва да се измерва по централната ос (централната линия на пътя).“

Новият метод на измерване променя двата наклона: Улица „Болдуин“ вече е с 34,8 %, а улица „Форд Пен Лех“ е намалена до „едва“ 28,6 %! Нова Зеландия отново печели титлата.

Но дали наистина я заслужава?

Спомняте ли си как Гуин Хедли спомена за много строгите изисквания за присъждане на рекорда? Е, той не се шегуваше: за да се класира дори за титлата, една улица трябва да бъде „обществена пътна артерия, която се използва често от обществеността, която има право да управлява превозни средства по нея, за да стигне от едно място до друго“.

Тъжна новина за пътя Уаипи’о (Waipiʻo Valley Road) на Хавайските острови, чийто наклон, по данни на учения по визуализация на данни Стивън фон Уорли от 2010 г., на места достига невероятните 39%. Този път е изключен от световния рекорд, защото всъщност е толкова стръмен, че от съображения за безопасност достъпът до него е ограничен за всички превозни средства с изключение на 4х4, както и за всички посетители с изключение на местните жители.

Това официално е проблем, що се отнася до Гинес: „Според правилата улицата трябва да бъде завършена и отворена за обществеността – казва говорител на компанията – но от това, което виждам, улицата все още е затворена за обществеността и по нея могат да се движат само местните жители.“

„Но ако нещо се промени в бъдеще и тя вече отговаря на указанията, с удоволствие ще преразгледаме.“ Така че войната продължава.

Но дори и Уаипи’о не е най-стръмната улица в света. В Сан Франциско – известен с това, че е доста хълмисто място – има един участък от един път, който превъзхожда хавайския.

„Внимателно изкачих чудовището и го измерих: цели 30 фута постоянен 41% наклон“, спомня си Фон Уорсли през 2010 г. „При такъв наклон само гравитацията дърпа еднотонен автомобил надолу по склона с 800 килограма сила, като го ускорява от 0 до 100 км/ч за 7,2 секунди!“

„Поздравления, улица „Брадфорд“, за това, че смело навлезе в клуба на четиридесетте процента плюс“, пише той. „Сега ти стоиш сама на върха на максималните наклони като най-наклонената павирана градска улица в света!“

По-късно, през 2012 г., „Брадфорд“ достига още по-висока стойност – 42,8% – наклон, който би бил подобен на изкачване на стълби.

Защо тогава Сан Франциско не подава заявление за рекорда?

Е, отново става въпрос за досадните критерии… Гинес изискват наклонът да се поддържа в продължение на 10 метра, тъй като „ако се взима осреднената стръмнина, може да спечели път, при който един участък е изключително стръмен, а останалата част е равна, което не е справедлива оценка“, обясняват от компанията.

За съжаление 10 метра са 33 фута – не много голяма разлика, но достатъчно, за да се изключи този 9,144-метров участък от улица „Брадфорд“ от състезанието.

* * *

Та поздравления за Дънидин, Нова Зеландия, която все още държи рекорда за най-стръмна улица в света. Поне докато Уелс не измисли начин да промени критериите в своя полза.

 
 
Коментарите са изключени за Безумната конкуренция за рекорда за най-стръмната улица в света