Ключове, телефони, слушалки, чорапи, термоядрени оръжия – някои неща просто са лесни за губене. Вярвате или не, но по време на Студената война САЩ са загубили поне шест атомни бомби / ядрени материали.
И не само това – Щатите са отговорни за поне 32 документирани случая на авария с ядрено оръжие, известна като „счупена стрела“ на военен жаргон. Тези инциденти могат да са случайно изстрелване или детонация, кражба или загуба.
13 февруари 1950 г.
Първият от тези случаи става през 1950 г., по-малко от 5 години след взривяването на първата атомна бомба. По време на инсценировка на ядрен удар срещу Съветския съюз американски бомбардировач B-36, пътуващ от Аляска за Тексас, има проблеми с двигателя. Това и леда по пистата означават, че кацането ще бъде почти невъзможно. Така че екипажът изхвърля над Тихия океан ядрената бомба Марк 4 на самолета. В следващият момент те виждат светкавица, взрив и звукова вълна.
Военните твърдят, че бомбата е бил пълна „само“ с уран и тротил като е нямала плутониево ядро, което означава, че не е била способен на конвенционална ядрена експлозия. В крайна сметка се съобщава, че уранът и оръжието никога не са били прибрани.
10 март 1956 г.
На 10 март самолет Boeing B-47 Stratojet потегля от военновъздушната база Макдил във Флорида за полет без междинно кацане до Мароко с „две ядрени капсули“ на борда. Самолетът е трябвало да извърши второто си зареждане с гориво в движение, докато е над Средиземно море, но така и не стига до там. От него не са открити никакви следи.
5 февруари 1958 г.
В ранните часове на 5 февруари 1958 г. бомбардировач B-47 с 3400-килограмова ядрена бомба Марк 15 на борда случайно се сблъсква със самолет F-86 по време на симулация на бойна мисия. Пострадалият бомбардировач се опитва да се приземи многократно, но без успех и в крайна сметка се взема решение да бомбата на борда му да се изхвърли в устието на река Савана близо до Савана, Джорджия, за да направят кацането бпо-безопасно. За късмет на екипажа самолетът се приземява успешно, а бомбата не се взривява. Въпреки това тя остава „безвъзвратно изгубена“ и до днес.
24 януари 1961 г.
На 24 януари 1961 г. крилото на бомбардировач В-52 се токъсва по време на изпълнение на предупредителна мисия над Голдсбъро, Северна Каролина. На борда има две ядрени бомби. Едната от тях успешно разгръща аварийния си парашут, докато другата пада и се разбива на земята. Смята се, че неизбухналата бомба се е разбила в земеделските земи около града, но тя никога не е била открита. През 2012 г. Северна Каролина поставя знак в близост до предполагаемото място на катастрофата в памет на инцидента.
5 декември 1965 г.
Самолет A-4E Skyhawk, натоварен с ядрено оръжие, се откача от задната част на самолетоносача Тикондерога, разположен във Филипинско море близо до Япония. Самолетът, пилотът и ядрената бомба така и не са открити.
През 1989 г. САЩ в крайна сметка признават, че бомбата им все още е на морското дъно на около 128 км от малък японски остров. Излишно е да казваме, че японското правителство и екологичните групи са доста раздразнени от това обстоятелство.
Пролетта на 1968 г.
В някакъв момент през пролетта на 1968 г. американските военни губят някакво ядрено оръжие. Пентагонът все още пази информацията за инцидента в строга тайна, но някои предполагат, че инцидентът се отнася до ядрената подводница Скорпион. През май 1968 г. ударната подводница изчезва заедно с 99-членния си екипаж в Атлантическия океан, след като е изпратена на тайна мисия за шпиониране на съветския флот. Това обаче си остава смо предположение.