Къде сa ушите на птиците?

| от |

Птиците всъщност използват звука като основно сетиво за ориентиране – но и действително са потайно относно начина, по който го възприемат. Този начин може да варира според зависи от вида, а някои пилета имат специални приспособления за постигане на свръхчувствителен слух.

Да, птиците имат уши, но те не са външни. Така че, за разлика от хората и нашите големи ушни миди (които са произлезли от хрилете, ако не знаете), те имат… ами, просто едни дупки, покрити от „ушни калпачета“ или ушни пера, които ги предпазват и могат да подобрят слуха, като насочват звука към ухото.

Под ушните капачета се намират фуниевидни отвори, които водят до ушния канал, външното, средното и вътрешното ухо; подобно устройство като при хората. Голямата разлика обаче е в липсата на външно ухо, което при бозайниците е от решаващо значение за определяне на източника на звука. Тогава как го определят в птичия свят?

Определянето на мястото, откъдето идва звукът в триизмерното пространство, е от решаващо значение за оцеляването на птиците. Ето ви например совите, тези тихи убийци, които могат да се нахвърлят върху малък бозайник под снега с невероятна прецизност.

Знаем, че те могат да разберат дали звукът идва отляво или отдясно, защото имат ушни дупки от двете страни, но как определят дали идва отгоре или отдолу, за което обикновено се смята, че са необходими ушни миди? Проучване от 2014 г. изследва този въпрос и открива, че именно формата на главата на птиците естествено променя начина, по който те възприемат звука, предоставяйки информация за височината на източника. Това означава, че те могат да откриват звуци над или под тях, въпреки че нямат външни уши.

Така стигаме до големия въпрос – къде?

Където пише „Ear coverts“

Най-общо казано, ушите на птицата могат да се намерят разположени от двете страни на главата, малко под очите. Но има и някои изключения – например совите имат асиметрични уши, едното от които е по-високо от другото. Тази особеност им позволява да определят с още по-голяма точност мястото, откъдето идва даден звук, което им помага да са невероятните хищници, които виждаме днес.

Природонаучният музей в Лондон услужливо пъхна молив в ухото на изложена сова, за да демонстрира на посетителите къде се намира то спрямо останалата част от черепа.

А докато сме на темата за нещата, които не сме напълно сигурни дали птиците имат – знаете ли, че само някои имат пениси?

 
 
Коментарите са изключени за Къде сa ушите на птиците?

Повече информация Виж всички