Учени, работещи в лаборатория за ракообразни в Сингапур, откриха нов за науката вид „свръхгигантско“ изоподче. Познат като bọ biển или „морска буболечка“ във Виетнам, неговият ъгловат нос вдъхновява необичайното име на вида: Bathynomus vaderi, по името на любимият на всички антагонист – Дарт Вейдър.
B. vaderi е част от рода на гигантските изоподи, наречени Bathynomus – група, която може да достигне над 30 см дължина и прилича на обрасла версия на нашите мокрици. Този нов за науката вид обаче прави още една крачка напред, като принадлежи към една по-ексклузивна група, наречена „супергиганти“.
Неговите размери могат да достигат до 32,5 см дължина, а теглото му – над 1 килограм. Как така е нов, чуваме ви да се питате, слевд като е толкова лесно забележим… Не само, че е нов, а досега е документиран само край островите Спратли във Виетнам. Възможно е обаче по-нататъшни изследвания да покажат, че тези супергиганти ги има и на други места в Южнокитайско море.
Определението супергигант изглежда съвсем на място, когато видите снимка на човек да го държи в ръце. Абсолютно добиче.
Като оставим настрана впечатляващите размери, всъщност ъгловата глава на B. vaderi вдъхновява името на вида – по Дарт Вейдър, най-известния ситски лорд от „Междузвездни войни“. Друг не толкова удачен прякор за гигантски изоподи като B. vaderi обаче е „кралят на морските дарове“. Описвани като по-вкусни дори от омара, популярността им като елемент от менюто се разрасна през последните години благодарение на медийното внимание и тенденциите в социалните мрежи, а от продавани само като случаен улов, сега те вече са конкретна цел за рибарите.
A giant isopod swimming off the Gulf of Mexico, as captured by the NOAA.
— IFLScience (@IFLScience) April 19, 2019
These cuties / nightmare pigs are abundant in the cold, deep waters of the Atlantic, Pacific, and Indian Oceans pic.twitter.com/saVwYqsGoW
Два гигантски изопода, закупени от град Куй Нон, бяха изпратени на Питър Нг от Природонаучния музей Лий Конг Чиан, който ръководи лабораторията за ракообразни в Сингапур. През 2023 г. той и екипът му осъзнават, че притежават вид, който никога не е бил описван. Особено забележително откритие, като се има предвид размерът и странността на B. vaderi, и изследователите настояват, че това подчертава колко много работа все още предстои да се свърши, за да се разбере какво живее във водите на Югоизточна Азия.