Вероятно зареждате телефона си грешно

| от |

Батерията на телефона деградира по-лесничко, отколкото си мислите; тези препоръки просто могат да ви помогнат да удължите цялостния ѝ живот.

Смартфоните вече са жизненоважна част от ежедневието ни – и все пак много от нас знаят само малко за тяхната поддръжка. Когато става въпрос за грижа за любимата ви преносима джаджа, темата за грижата за батерията – и по-конкретно как да удължим живота ѝ – също може да бъде доста объркваща.

По-долу вижте разбивка на това как батериите на телефоните се влошават и често срещани погрешни схващания, които може да имате за вашето устройство, като например дали да го оставите да се зарежда през нощта наистина е толкова лошо, колкото предполагат някои експерти. Ще получите и няколко съвета за това как да поддържате батерията на телефона си във върхова производителност и др.

Как работят батериите?

Литиево-йонните батерии, които се намират в смартфоните, работят чрез преместване на електрически заряд чрез литиеви йони от един електрод (проводник) към друг. При зареждане йоните се движат в едната посока, а при зареждане – в другата като така захранват с електрическия ток устройството. Всяко движение на тези йони натоварва батерията, което означава, че тя естествено се деградира с течение на времето. Ако обаче не следвате правилните техники за зареждане, може да ускорите този иначе постепенен спад и да увеличите ненужното ѝ натоварване.

Как да подобрите живота на батерията?

Според Wirecutter може да мислите за батерията като за гъба, а за нейния заряд – като за вода. Насищането на суха гъба с вода първоначално може да е лесно, но за да абсорбира последните няколко капки, е необходим по-голям натиск. Кумулативният ефект от този натиск води до износване, а износените батерии обикновено изискват по-често зареждане, което също отнема и по-дълго време като цяло.

Изследванията показват, че жизненият цикъл на литиево-йонните може да бъде увеличен обратно пропорционално на дълбочината на разреждане, т.е. на процента на разреждане на батерията спрямо максималния ѝ капацитет. Също така е вярно, че ползването на батерията, когато е на по-нисък процент, води до по-малко натоварване.

Просто казано, разреждането до 0 като цяло не е разумна стратегия, ако искате да удължите живота ѝ. За да извлечете максимална ефективност от батерията на телефона си, трябва да се стремите да следвате правилото 20/80, което казва, че трябва да започнете да я зареждате веднага щом достигне 20% – на практика 20% е новата ви 0.

След това, я зареждате до 80% и я изключвате от захранването. Изтощаването на батерията от толкова води до по-малко износване и е по-полезно от това да започнете от 100%.

Популярни заблуди

  • Вредно е да зареждаме телефона през нощта

Може да изглежда вредно да оставим телефона си включен в контакта за през нощта (или през целия ден). Но това е един от най-големите митове, който си струва да бъде развенчан, тъй като по-новите телефони имат функция за оптимизирано зареждане на батерията. Благодарение на нея можете да настроите устройството си така, че да не се зарежда над 80%, когато е свързано към тока за продължителни периоди от време.

Повечето съвременни устройства имат и вградена защита за предотвратяване на претоварване. Въпреки това те все още могат да генерират значително количество топлина. За да сте в безопасност, не оставяйте телефона до лесно запалими материали. Експертите също така препоръчват да го изваждите от калъфa, за да се предотврати допълнително прегряване, и да не го държите под други предмети, например под възглавницата.

  • В самолетен режим телефонът се зарежда по-бързо

Технически погледнато, колкото по-малко се занимава телефонът ви, толкова по-бързо ще се зареди. Това означава ли, че функции като Wi-Fi, GPS проследяване и Bluetooth, трябва да бъдат изключени, за да се зареди устройството ни по-бързо. Или направо да го пуснем в самолетен режим би било най-оптимално? Ами макар и това да помога за ускоряване на времето за зареждане, на практика разликата е абсолютно минимална, така че няма значение.

  • Проблем е телефонът да се зарежда от компютъра

Този въпрос е малко труден, тъй като някои технически експерти твърдят, че това може да доведе до прегряване. Макар че потенциалът за повреда, произтичаща от прекомерно излагане на топлина, е значителен, зареждането на телефон от компютър не е ужасно решение по своята същност. Ако не друго, по-ниските зарядни напрежения на лаптопите в сравнение с тока от стената могат да бъдат от полза, тъй като натоварват по-малко батерията (макар и зареждането да отнема повече време).

  • Евтините зарядни куча марка са окей

Всеки случай би било разумно да ги избягваме, ако можем. Зарядните устройства от непознати марки могат да изпекат батерията на телефона след немного ползване. Марковите зарядни устройства са изрично съобразени с изискванията на отделния телефон. Не всички зарядни, разбира се, ще се окажат вредни, но като добро правило е най-добре да се придържате към официално лицензираните.

 
 
Коментарите са изключени за Вероятно зареждате телефона си грешно

Повече информация Виж всички