Тази седмица беше публикуван Световният магнитен модел 2025, който разкрива най-новото официално прогнозирано разположение на магнитните полета на Земята. Тази версия ще бъде валидна до края на 2029 г., като през това време можем да очакваме северният магнитен полюс бавно да се приближава към Русия.
Северният магнитен полюс на Земята е различен от географския северен полюс. Последният (т. нар. „истински север“) сочи директно към географския северен полюс – неподвижна точка на земната повърхност, разположена на 90° северна ширина, където оста на въртене на Земята се среща с повърхността.
В същото време магнитният север е постоянно променяща се точка, която се диктува от течните метали, които се носят около външното ядро на Земята. Тези разтопени метали са проводими и в постоянно движение поради въртенето на планетата и конвекцията, предизвикана от топлината. В унисон с принципите на електромагнетизма движението създава електрически токове, които генерират магнитно поле с два полюса.
Тъй като магнитните полюси се движат постоянно, макар и много бавно, Националната агенция за океански и атмосферни изследвания (НАОА, САЩ) и Британската геоложка служба (БГС) трябва редовно да преразглеждат своите модели.
На 17 декември те публикуваха последната актуализация, включваща новия Световен магнитен модел с висока разделителна способност (WMMHR2025). Този модел предоставя много по-добри детайли с разделителна способност от около 300 километра на екватора. За сравнение, стандартният модел показва промени в магнитното поле на 3300 километра. Това означава, че новият модел е над 10 пъти по-точен, което позволява много по-ясно и подробно разбиране на магнитното поле на Земята.
Актуализацията е изключително важна за технологиите, които разчитат на това поле, а именно Глобалната система за позициониране (GPS) и други сателитни навигационни системи, използвани в различни части на света.
Новата версия е навременна и поради факта, че движението на северния магнитен полюс изглежда се ускорява.
От 30-те години насам северният магнитен полюс на Земята се е преместил на около 2250 км през горните части на Северното полукълбо от Канада към Сибир. Между 1990 г. и 2005 г. скоростта на преместване се е увеличила от по-малко от 15 километра на година до около 50-60 километра на година.
„Новата магнитна карта е официално публикувана днес, което гарантира, че потребителите могат да разполагат с най-актуалната информация, за да могат да продължат да извършват точна навигация през следващите 5 години“, казва в изявление д-р Уилям Браун, глобален моделиер на геомагнитното поле в БГС.
„Сегашното поведение на магнитния север е нещо, което не сме наблюдавали никога. Той се движи бавно около Канада от 1500 години насам, но през последните 20 той се ускори към Сибир, като увеличаваше скоростта си всяка година до преди около 5 години, когато внезапно се забави от 50 на 35 км годишно, което е най-голямото забавяне, което някога сме наблюдавали“, допълва д-р Браун.