Майкъл ЛеМойн Кенеди е шестото дете на Робърт Ф. и Етел Кенеди. Роден в светлината на прожекторите, Майкъл тръгва по стъпките на много от членовете на семейството си: посещава Харвардския университет, завършва право и прави успешна кариера като активист и ръководител на политически кампании.
През по-голямата част от живота му обществеността вярва, че неминуемо ще се кандидатира за публична длъжност като известните си баща и чичо. Но тези надежди са попарени, когато тръгват слухове, че е имал сексуална връзка с тийнейджърката-детегледачка на децата си.
Малко след като изпада в немилост, Майкъл Кенеди умира при ски инцидент по време на почивката на фамилията в Аспен, Колорадо, в навечерието на Нова година през 1997 г. И до днес преждевременната му смърт се посочва като поредния случай на така нареченото „проклятие Кенеди“.
Нека разгледаме вълнуващият живот на този човек.
Началото
Майкъл ЛеМойн Кенеди е роден на 27 февруари 1958 г. във Вашингтон, окръг Колумбия. Той е шестото от единадесетте деца на Робърт Ф. Кенеди и съпругата му Етел.
Когато е само на 5 години, чичо му, Джон Ф. Кенеди, е убит. А на десетгодишна възраст претърпява още по-голяма трагедия, когато е убит и баща му в Лос Анджелис по време на президентската си кампания. И двете събития променят завинаги хода на неговия живот.
Тийнейджърът Майкъл Кенеди е умен и целенасочен и успява да влезе в Харвардския университет, където са учили вече покойните му баща и чичо. През 1980 г. завършва и продължава да учи право в Университета на Вирджиния.
След това, вместо да тръгне по политическите стъпки на роднините си, Майкъл Кенеди решава да направи кариера в областта на активизма.
Активист и филантроп
През 1986 г. се присъединява към организацията с нестопанска цел на Джоузеф Кенеди II Ситизенс Енерджи Корпорейшън – група, която се занимава с предоставяне на различни услуги на лица с ниски доходи и възрастни хора в Масачузетс. Докато е председател, Майкъл разширява мисията на организацията да предлага лекарства за СПИН на неосигурени лица и да осигурява безплатно гориво за отопление на 140 приюта за бездомни.
В периода 1989-1992 г. Майкъл координира мисии за оказване на помощ в Западна Африка и също така създава Търговската камара на САЩ и Ангола и помага за изграждането на католически университет в страната.
Но филантропската му дейност не се изчерпва с това. Той е съпредседател на проекта Уолдън Уудс за опазване на околната среда в близост до езерото Уолдън в Конкорд, Масачузетс. Той се включва и в организацията с нестопанска цел Стоп Хендгън Вайълънс, която се застъпва за безопасността на оръжията.
„Беше умен, целенасочен и притежаваше истинска енергия и интензивност“, казва Чарли Бейкър, приятел на Майкъл и политически консултант от Демократическата партия, пред медии през 1998 г. „Той беше истински ангажиран, обичаше и уважаваше обществената служба.“
На 14 март 1981 г. Майкъл Кенеди се жени за Виктория Гифорд. Двойката има 3 деца заедно и живее в Кохасет, Масачузетс, където е активна в местната църква.
На пръв поглед изглежда, че Майкъл Кенеди е направо златно момче. Има отлично образование, стремително развиваща се кариера и очевидно перфектен семеен живот…
Но не след дълго ще стане ясно, че дори Майкъл не е имунизиран срещу скандалите, които сякаш преследват семейство Кенеди.
Секс
В началото на 90-те години на миналия век изглежда, че Майкъл ще бъде следващият член на родата, който ще се впусне в света на политиката. По всичко личи, че той е отговорен, страстен и алтруистичен – съвсем не като много от останалите Кенеди, които се забъркват в скандал след скандал.
През 1994 г. действително навлиза в политиката, като ръководи кампанията за преизбиране на чичо си Едуард Кенеди за Сената на САЩ, при това с огромен успех.
„Майкъл беше изключително ефективен в управлението на кампании“, казва през 1998 г. Мери Ан Марш, друг политически консултант на Демократическата партия. „Той спечели всяко състезание, което някога е ръководил, което е доста по-добре от това, което повечето хора в този бизнес могат да кажат.“
През 1997 г. обаче излизат наяве някои обезпокоителни твърдения. През април същата година започват да се разпространяват новини, че Майкъл е имал сексуални отношения с детегледачката на децата си – като всичко е започнало, когато тя е била само на 14 години. По това време той е бил на 30.
Така привидно перфектната фасада на Майкъл Кенеди започна да се руши. Той и съпругата му прекратяват 16-годишния си брак. Не след дълго се появяват още уронващи твърдения – че Майкъл се е лекувал от алкохолизъм, а през 1996 г. е бил на рехабилитация за сексуална зависимост.
Нещо повече, той е бил определен да ръководи губернаторската кампания на по-големия си брат Джоузеф Кенеди II. Скандалът с него дотолкова уронва репутацията на семейството, че допринася за решението на Джоузеф да се откаже от надпреварата. Дори Джон Ф. Кенеди-младши обявява братовчедите си Джоузеф и Майкъл за „икони на лошото поведение“.
В крайна сметка Майкъл признава, че е имал сексуална връзка с тийнейджърка. По това време обаче не е ясно дали е правил секс с нея, преди тя да навърши 16 години – възрастта за съгласие в Масачузетс. В крайна сметка щатският прокурор не повдига обвинения за изнасилване срещу него, тъй като момичето отказва да сътрудничи на разследването.
След това Майкъл поднася публично извинение на съпругата и децата си, както и на семейството на детегледачката.
„Надявам се, че с времето семейството [на детегледачката] ще ми прости. Също така се надявам, че съпругата и децата ми ще ми простят и че някой ден ще мога отново да спечеля и заслужа доверието им“, казва той през 1997 г. „Възнамерявам да направя всичко по силите си, за да поправя сериозните грешки, които съм допуснал, и да продължа да получавам помощта, от която се нуждая“.
Но той така и не получава този шанс…
Инцидентът в Аспен
През декември 1997 г. Майкъл Кенеди отива на ски екскурзия в Аспен, Колорадо, заедно със семейството си. В навечерието на Нова година всички вечерят заедно в ресторант „Съндек“, докато чакат да се освободят ски пистите.
Те планирали да играят американски футбол на пистите – изключително опасно занимание, с което ски патрулът няколко пъти ги предупреждава да не се захващат. Служителите на Аспен Скийнг дори се обаждат на Етел Кенеди предната вечер, за да я помолят да каже на децата си да не играят тази игра.
Но Майкъл, опитен скиор и футболен ентусиаст, е твърдо решен да осъществи плана си. Той дори донася камера, за да документира играта.
Кенеди се разделят на две групи, като Майкъл е капитан на единия отбор. Когато играта започва, той записва как се спуска със ски по пистата и след като достига първата цел, дава камерата на приятел, който да продължи да снима.
Тогава се случва трагедията.
„Той се спусна със ски, обърна се, за да получи пас, но се блъсна в едно дърво с главата напред и падна в безсъзнание“, казва през 1998 г. пред списание Тайм Р. Кури Хей, приятел на семейство Кенеди, който става свидетел на инцидента. Членовете на семейството бързат да се доберат до Майкъл, но той е в безсъзнание.
Служителите на спешна помощ го откарват в болницата Апен Вали, но лекарите не могли да направят нищо и в 17:50 ч. Майкъл Кенеди е обявен за мъртъв от травма на главата и шията. Тогава той е едва на 39 години.
Смъртта му е поредната трагедия в дългата поредица от нещастия на популярната фамилия. С оглед на това мнозина дори започват да говорят за „проклятието Кенеди“.
„Те са имали повече власт, повече пари, повече трагедии, повече несгоди от всеки друг“, казва историкът Майкъл Бешлос. „Почти на Шекспирово ниво… В това семейство има просто невероятно много трагедии“.
Други смятат, че причината за всичко е в гордостта на семейството. Кенеди са били склонни да поемат рискове, които са ги излагали на опасност – и Майкъл не е бил изключение. Семейството не само е пренебрегнало многобройните предупреждения да не играят футбол на пистата, но и Майкъл не е носил каска или друга защитна екипировка.
„Имам чувството, че Кенеди са поемали много рискове и са смятали, че могат да се противопоставят на ограниченията на природата и обществото“, казва пред Асошиейтед прес Джаки Дормицер, вярваща от църквата Свети Антоний, която Кенеди редовно посещавали. „Но в края на краищата те са смъртни като всички нас“.