Някои хора в интернет са малко объркани защо хеликоптерите и самолетите не достигат до местоназначението си като просто излетят право нагоре във въздуха и след това оставят Земята да се върти под тях.
„Ако излетя направо нагоре с хеликоптер и просто увисна във въздуха, защо Земята не продължава да се върти под мен?“ – пита човек в сайта Reddit и добавя: „Защо не продължава да се върти под мен и аз не се окажа в друга държава или нещо такова?“
Нека не срамуваме никого, че не знае защо нещата не стават така. Обяснението всъщност е забавно.
За начало си представете, че можете да направите наистина голям скок във въздуха (без да има вятър) на екватора, където въртенето на Земята е около 1670 км/ч. Нека да ви поставим на батут и да приемем, че ще прекарате във въздуха около 3 секунди.
Къде бихте очаквали да се приземите? Ако се придържате към предположението с хеликоптера, тогава отговорът би трябвало да бъде 1,39 км на запад от батута.
Ако самолетите и хеликоптерите можеха да останат „неподвижни“ във въздуха, а земята под тях да свисти със скорост 1670 километра в час (или 27,83 километра в минута и 0,46 километра в секунда), това щеше да важи и за вас. Така че, ако скочите във въздуха за общо 3 секунди, това ще ви постави на 1,39 километра на запад от мястото, откъдето сте скочили.
Така, сега сигурно ви прави впечатление, че светът не е пълнен с деца, които излитат от батутите си със скорост, по-висока от тази на самолет.
Вие се движите заедно със Земята поради инерцията си. А обектите в движение имат тенденцията да остават в движение по права линия с една и съща скорост, освен ако не им въздейства друга сила. Ето защо, когато скочите директно нагоре във въздуха, било то директно от земята или в рейс, например, се приземявате на същото място.
Движението в друга посока изисква да се изразходва сила в тази посока (например да скочите напред). Това важи и за самолетите и хеликоптерите и затова, когато излитат от въртящата се заедно с тях Земя, трябва да изразходват енергия, за да се преместят.
Друго недоразумение е предположението, че нашата атмосфера е статична, докато Земята се върти под нея. Това не е никак така. Когато Земята се върти, тя влачи по-голямата част от нашата атмосфера със себе си чрез силите на триене.
Ако атмосферата не се движеше заедно с планетата, щяхме да можем да ползваме безумните относителни скорости на вятъра, за да намалим времето за полет, но вероятно щяхме да умрем в момента, в който слезем на летището.
Така че не можете да ускорите полетите, като висите във въздуха. Всъщност полетът на запад (срещу въртенето на Земята) отнема дори малко повече време, отколкото полетът на изток.
„Причината за по-бързите полети при летене на изток са струйните потоци“, обясняват от сайта Simple Flying. „Казано по-просто, това са бързи и тесни въздушни течения в атмосферата, които се намират на големи височини.“
Това наистина има известно отношение към въртенето на Земята, както и към нагряването на атмосферата от Слънцето. Колкото по-близо сте до екватора, толкова по-бързо се върти Земята и това влияе на струйните потоци.
От НАСА обясняват: „На 60° северна или южна ширина разстоянието, което една точка трябва да измине, е само половината от разстоянието на екватора, и затова точката се движи само с половината от скоростта. Въздухът (или водата), който се движи от високите географски ширини към ниските, тогава има тенденция да изостава и така човек на повърхността би усетил вятър, духащ от изток.“
„От друга страна, въздухът, който се движи от ниски към високи географски ширини, се отклонява на запад. Това също така означава, че движещият се въздух или вода се отклоняват надясно в северното полукълбо и наляво в южното полукълбо.“
Така че въртенето на Земята влияе (косвено) върху времето за полет чрез въздействието си върху скоростта и посоката на вятъра. Но не можете просто да вдигнете самолет или хеликоптер във въздуха и да изчакате тя да мине под него.