Напредъкът на Македония: Доклад – да, дата – не

| от |

eu-mkd_g

Заседание на Европейския съвет ще се проведе в Брюксел, на 19 и 20 декември 2013 г. В дневния ред на заседанието са темите: общата политика за сигурност и отбрана; икономически и паричен съюз и икономическа и социална политика и разширяване, миграция и енергетика.

В навечерието на заседанието на Европейския съвет в Брюксел, се засилват коментарите в медиите в Скопие – за това дали ще бъде определена дата за започване на преговори на Македония за присъединяване към Европейския съюз.

„Не очаквам в сегашната ситуация да се вземе решение за започване на преговори на Македония с Европейския съюз“, това каза евродепутатът от Групата на Социалистите и Демократите в Европейския парламент Евгени Кирилов. По думите му, освен нерешения спор за името с Гърция, остава висящ и проблема с подписването на договор за добросъседство между България и Македония.

Преди година, България постави като условие – Декларацията от 1999 г. на министър-председателите да прерасне в договор за добросъседство между двете държави, след което България ще подкрепи Македония за определянето на дата за започване на преговорите с ЕС.

Министърът на външните работи Кристиан Вигенин заяви преди седмица, че: „Без подписването на договора за добросъседство и сътрудничество, няма как България да отвори пътя на Македония към Европейския съюз (ЕС)”. Той каза още, че трябва да се засилят контактите на политическо равнище и да се създаде повече доверие между политическите ръководства на двете страни и между гражданите.

Министърът подчерта, че не само договорът за добросъседство и сътрудничество е проблемен за Република Македония по отношение на надеждите й да тръгне по пътя на членството в ЕС, но има и ред други въпроси от вътрешната политика, които са във фокуса на вниманието не само на България, но и на други страни. „България се опитва да съдейства по подготовката на Македония за преговорите”, каза още министър Кристиан Вигенин.

Преди седмица, бе представено и социологическо проучване на Агенция „АФИС“, според което – 56% от българите са съгласни, че преди започването на преговори за приемането на Македония в Европейския съюз, трябва да се сключи договор за добросъседство между България и Македония. Медиите в Скопие съобщиха, че са представени поправките на проекторезолюцията на ЕП за Македония, след като срокът за тяхното внасяне изтече в сряда.

Докладчикът за Македония Ричард Хоуит е заявил, че евродепутатите са внесли солиден брой поправки. „Съществува силен дебат за страната, за нейното европейско бъдеще, за предизвикателствата пред които е изправена. Ще има съществени забележки, които ще бъдат дебатирани и ще гласуваме за тях”, заявил Хоуит. Предстои дебат за страната, за нейното европейско бъдеще, предизвикателствата, с които се сблъсква, това заяви Хоуит пред телевизия „Алфа“. Да, ще има същински забележки, които ще бъдат дебатирани, и ще гласуваме за тях, и аз не го крия това. Но, като докладчик, съм убеден, че ще успеем да достигнем до компромиси, които са в интерес на страната и нейното европейско бъдеще, е заявил Хоуит.

Хоуит казва, че ако и поправките на неговите колеги да са насочени към справянето на Македония с предизвикателствата, все пак те силно подкрепят старт на предприсъединителните преговори. Той се надява, че евродепутатите ще се съглася с позицията му в проекторезолюцията, че има липса на доверие в процеса на преговорите за името, както и че между Македония и България съществува дух на добри отношения и ново сътрудничество.

От Македония се иска да направи каквото е възможно за напредък в аспирациите си за европейска интеграция. Проекторезолюцията на Хоуит е обявена преди провеждането на Европейския съвет следващата седмица и с това той смята, че ще окаже влияние. Факт е, че като докладчик смятам, че преговорите с Македония за присъединяване към ЕС трябва да започнат и ще кажа защо: Това не е само в интерес на страната, а и на Европейския съюз и се надявам, че ще се окаже натиск върху някои правителства, за да вземат правилното решение в следващите няколко дни, това е заявил Хоуит пред телевизия „Алфа“.

Дебатът за поправките и гласуването на проекторезолюцията за Македония ще се състоят във втората половина на януари 2014 г.

Преди дни се проведе среща на премиера Никола Груевски с председателя Съвета на Европа Херман ван Ромпой, на която македонският министър-председател е представил напредъка на страната по пътя на евроинтеграцията и е защитил очакванията на македонските граждани. Скопският вестник „Дневник“ цитира неофициална информация, според която ван Ромпой е проявил интерес към постигнатото от Македония, но е заявил, че за начало на преговорите е необходимо съгласието на всички страни-членки.

Истинският проблем на Македония е вътрешен и институционален, свързан с демокрацията, върховенството на закона, етническата кохезия и цялостно прилагане на Охридския рамков договор. Въпросът за името между Македония и Гърция не е двустранен, а открит международен проблем. Това е заявил гръцкият външен министър Евангелос Венизелос пред участниците в срещата на НАТО в Брюксел, съобщи преди седмица македонският вестник ”Дневник”.

Според изданието гръцкият външен министър не бил единственият, който имал тази позиция. Позицията, че Атина не е единствената пречка за членство в ЕС и НАТО се разпространявала и вътре в страната, пише агенция Фокус.

 
 
Коментарите са изключени за Напредъкът на Македония: Доклад – да, дата – не