Както всички красиви неща, Средиземно море няма да съществува вечно. Причината за това е мудното движение на две от големите тектонски плочи на Земята.
Континентите на нашата планета са в постоянно (макар и много бавно) движение. Земната кора е разделена на тектонски плочи, които се движат над горната мантия, което води до постепенното пренареждане на континентите и формирането на разнообразни геоложки характеристики в продължение на еони.
Затова сегашното разположение на земните маси е само временно.
Основната заплаха за Средиземно море е постепенното сблъскване на Африканската (Нубийската) плоча с Евразийската плоча. Преди около 100 милиона години тези две плочи започват да се сближават, като постепенно затварят басейните между тях. Самата планинска верига Алпи в Европа е резултат от този сблъсък.
Тези геоложки промени, разбира се, се извършват в период от милиони и милиони години; скоростта им на движение е едва милиметри. В крайна сметка обаче Средиземно море може да се окаже притиснато между двете плочи в средата на формирането на нов суперконтинент: Европа, такава, каквато я познаваме, ще се плъзне под африканската плоча и морето ще престане да съществува.
Това е само една от възможните прогнози за това как Земята вероятно ще се размести. В крайна сметка прогнозирането на конфигурацията на бъдещите суперконтиненти е трудно поради сложния и динамичен характер на тектониката, както и поради огромните времеви рамки.
Историята обаче ни е показала, че Средиземноморието все пак е в много несигурно положение. Преди около 5,97 млн. години се случва събитие, наречено Месинската криза на солеността, при което морето се е превърнало в огромен солен басейн за около половин милион години.
Повдигането на морското равнище е направило невъзможно вливането на Атлантическия океан в Средиземно море през Гибралтарския проток, като го е отрязало от жизненоважните му водни запаси. Този регион е бил особено уязвим към подобни промени, тъй като се намира в сравнително топъл и сух джоб на планетата, което довежда до изпаряване на морската му вода с много бързи темпове.
Добрата новина е, че морето вероятно няма да изчезне в продължение на много милиони години, така че не е необходимо да отлагате следващата си почивка…
Ако приемем, че ще избегнем постоянно нарастващите рискове от ядрена война, природни катаклизми, болести, климатични промени и глобални епидемии, има известен шанс Хомо сапиенс да бъде свидетел на потенциалния колапс на Средиземно море след милиони години, въпреки че няма сигурно на тоя свят.