Всички порязвания са болезнени, но от хартия се открояват като несъразмерно по-болезнено (с оглед на раната).
Но защо? Дали е заради формата? Плиткостта на порязването? Чувството за срам, което се поражда у клетия наранен?
Една от причините да боли толкова много, е, че обикновено се появяват на части от тялото, които са много чувствителни, като пръстите или – за всички аристократи, които все още изпращат писма – езика.
„Нервните мрежи на тези части на тялото могат да различават с изключителна яснота и специфичност усещанията за натиск, топлина, студ и нараняване. Мозъците ни дори имат специализирани зони за приемане на сигнали от тези части с висока разделителна способност“, обяснява Габриел Нийл, клиничен доцент по семейна медицина в Тексаския университет „A&M“. „Именно тази увеличена сетивност в пръстите, устните и езика ни правят нараняванията още по-болезнени.“
Други чувствителни части на тялото, например лицето или гениталиите ви, също биха усетили по-силна болка, което е още една да не използвате гениталиите си за прелистване на книги в библиотеката.
Друга причина за болката идва от самата хартия. Въпреки че за невъоръженото око ръбът на хартията може да изглежда хубав, чист и прав, при по-внимателно вглеждане той прилича по-скоро на острие на трион, отколкото на готварски нож – което води до хаотично разкъсване на плътта, а не до чист разрез.
„Дълбочината на раната е идеална за разкриване и възбуждане на нервните влакна на кожата, без да ги уврежда по начина, по който по-дълбокото, по-тежко нараняване може сериозно да увреди нервните влакна, нарушавайки способността им да предават болка“, добавя Нийл. „При разрез от хартия нервните влакна са напълно работоспособни.“
Появата на рана в някои от най-използваните области на тялото ни също така означава, че е по-вероятно да я отворим отново, докато използваме тези области. Освен това плитките порязвания означават, че не се образува съсирек, което оставя раната болезнено открита.