От какво се правят дюнерите всъщност?

| от |

Следващият път, когато се запътите насред нощ към дюнерите след бири с приятели в отчаяна нужда да вдигнете кръвната си захар, добре да имате предвид качеството на така лелеяния донер преди да го напъхате при алкохола в тялото си.

През 2022 г. проучване на Университета за науки за околната среда и живота във Вроцлав, Полша, извършва генетичен анализ на 35 проби от месото на дюнери, закупени от десетки места (4 от Германия и 31 от Полша).

С помощта на метод, базиран на PCR, те изследват пробите за четири различни животински вида: овца, пиле, крава и прасе. За щастие, а може би и за съжаление, тези често консумирани животни са единствените видове, които учените са търсили.

Те установяват, че само 28% от изследваните дюнери са направени единствено от месото, от което се твърди, че са. Общо 60% от пробите пък съдържат или някакъв замстващ продукт на различен вид месо от обявеното, или добавяне на месо от различен вид.

Най-често по-скъпите меса (а именно агнешкото) са били заменени или „разредени“ с по-евтини (като пилешкото), които не е било обявено.

Много от предполагаемите агнешки дюнери са били обогатени с пилешко и/или говеждо месо, а някои изобщо не са съдържали агнешко, а само говеждо и/или пилешко. Три от агнешките проби дори съдържали свинско месо – тревожно откритие за хората, които не ядат такова по религиозни и културни причини.

Като цяло пилешките са били етикетирани точно, с изключение на една проба, която е съдържала и говеждо.

Разбира се, не трябва да забравяме, че пробите в това полско проучване не са представителни за всички дюнмери на планетата Земя, а само за малък набор от закусвални в Полша и Германия. Въпреки това други проучвания, проведени в други части на света, достигат до заключения, които са също толкова неапетитни.

През 2009 г. в рамките на британско проучване се вземат проби от 494 донера, за да се провери съдържанието на месо, етикетирането и хранителната им стойност.

Около 40% от пробите съдържат некоректни обозначения на месото, като в 35% от случаите на етикета е посочено месо, различно от това, което действително се съдържа. 6 дюнера дори са дали положителен резултат за наличие на свинско месо, въпреки че то не е било обявено като съставка.

Освен това те са невероятно нездравословни. Някои от дюнерите съдържат 1 990 калории – над 95% от препоръчителните дневни калории за една жена – както и 346% от дневния прием на наситени мазнини за една жена и 277% от дневния прием на сол за възрастен човек.

Въпреки че някои дюнерджийници имат проблеми, безброй други автентични ресторанти могат да предоставят доста силно качество. За съжаление много от тези проучвания не правят разлика между тези различни стандарти, така че нека сами внимаваме да не съдим всички по един и същи начин. Както винаги при добрата храна, качеството и прозрачността са от ключово значение.

 
 
Коментарите са изключени за От какво се правят дюнерите всъщност?